Giveren som ble introdusert for Alnorsenteret i 2008 heter Hamad Al Gamas og er en finansvenn av Sulaimann Alshiddi - eier av Alnor.

I møtet i 2008 under en konferanse i London med Sandra Maryam Moe og Andrew Wenham lovde han 20 millioner til mosképrosjektet i Tromsø. Men bare hvis det ønskes velkommen av lokale myndigheter.

Det er Sulamain Alshiddi som er Alnors viktigste kontakt i forbindelse med finansieringen og derfor også hovedkontakt for informasjonen mellom finansmannen og moskeen i Tromsø.

NRK skriver at Utenriksdepartementet (UD) har vært i kontakt med myndighetene i Saudi-Arabia denne uka i håp om å finne ut mer om Hamad Al Gamas.

– Vi vet at han er en forretningsmann som blant annet er styreleder i et større saudiarabisk finansierings-og investeringsselskap, Arabian Capital, sier politisk rådgiver Tarjei Skirbekk i UD til NRK.

Les mer:

Tromsø kommune kjenner investoren

Hausberg krever mer åpenhet fra Alnor Senter

– Radikal islamisme må bekjempes

Her er hele artikkelserien