Finnmarkingene er er de største kakemomsene, og de spiser mer pølse, kaker, bakevarer, hurtigmat og godteri enn resten av befolkningen.
Det kommer fram i en fersk undersøkelse fra Hovedorganisasjonen Virke, som avslører nordmenns usunne spisevaner.
Det skriver Dagbladet.
Mye pølse
I snitt per innbygger spises det mer kaker, snacks, pølser og hurtigmat i Finnmark enn noe annet fylke. Mye er kjøpt i kiosk og på bensinstasjon.
I løpet av et årspiser hver finnmarking i snitt 1,3 kilo pølse.
I Sør-Trøndelag, Møre- og Romsdal, Hordaland og Rogaland spises det kun 0,6 kilo i året.
Lange avstander
– Jeg har prøvd å pønske ut en forklaring på dette, og en teori er at det er lange avstander i Finnmark. Vi må kjøre langt, og stopper da for å kjøpe pølse. Det er nok derfor finnmarkinger kjøper mer av denne hurtigmaten, sier direktør for handel i Hovedorganisasjonen Virke, Thomas Angell, til Dagbladet.
Hver finnmarkinger kjøper 2,3 kilo sjokolade, snacks og sukkervarer i året, mens hver innbygger i Østfold kjøper kun en kilo.