Nominert til Spellemannprisen

Ida Maria, Espen Lind, The BlackSheeps, Madrigada, Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll og Halvdan Sivertsen er alle nominerte til Spellemannsprisen

Ida Maria, Espen Lind, The BlackSheeps, Madrigada, Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll og Halvdan Sivertsen er alle nominerte til Spellemannsprisen Foto:

Artikkelen er over 10 år gammel

Åtte nordnoske artister - sjekk hvem det er!

DEL

Maria Haukaas Storeng, The BlackSheeps og Espen Lind kjemper alle i kategorien årets hit. Haukaas Storeng tror nominasjonen vil bety at sjangeren får et løft.

– Jeg tror det betyr ekstremt mye. Melodi Grand Prix har i en tid vært nede i den dype dal, men folk begynner å skjønne at det er en måte å presentere seg på, sier hun.

Men det er flere nordnorske artiser nominert til Spellemannprisen i år.

  • Madrugada: Arets musikkvideo
  • Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll: Folkemusikk/Gammeldans
  • Ida Maria: Årets nykommer
  • Halvdan Sivertsen: Viser
  • Mental Overdrive: Elektronika

BILDER: MGP Nordic med The BlackSheeps

Haukaas Storeng er overveldet og glad for å være nominert. Men hun minner om at konkurransen er knallsterk, og hun tar ingenting for gitt.

– Det er ikke snakk om å være beskjeden, det er snakk om å stikke fingeren i jorda. Men dette er ekstremt artig, sier Haukaas Storeng, som selv har MGP-kollegene i The BlackSheeps som favoritter.

Marit Larsen har innkassert to nominasjoner i år. I tillegg til årets hit, er hun også nominert som beste kvinnelige artist. Der finner vi også Ane Brun, Ingrid Olava og Maria Mena.

Bjørn Eidsvåg, Julian Berntzen, Thom Hell og Åge Aleksandersen og Sambandet er nominert i kategorien årets mannlige artist.

Spellemannprisen 2008 deles ut 24. januar i Oslo Spektrum. (©NTB)

KVINNELIG ARTIST

  • Ane Brun - Changing Of The Seasons (Det Er Mine)
  • Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)
  • Maria Mena - Cause And Effect (Sony Music)
  • Marit Larsen - The Chase (EMI/Virgin)

MANNLIG ARTIST

  • Bjørn Eidsvåg - Pust (Petroleum/Sony Music)
  • Julian Berntzen - Rocket Ship Love (Universal Music)
  • Thom Hell - God If I Saw Her Now (Voices Of Wonder)
  • Åge Aleksandersen og Sambandet - Katalysator (EMI Music Norway/Solregn)

POPGRUPPE

  • Lester - This Village (Deaf Ear Records)
  • Real Ones - All For The Neighbourhood (Warner Music)
  • The Margarets - Twenty Years Erased (Division Records as)

ELEKTRONIKA

  • Lindstrøm - Where You Go I Go Too (Smalltown Supersound)
  • Mental Overdrive - You Are Being Manipulated (Smalltown Supersound)
  • Skatebård - Cosmos (Digitalo Enterprises)

SAMTIDSMUSIKK

  • Ellen Ugelvik - George Crumb: Makrokosmos I-II (Simax Classics)
  • Nordic Voices - Djånki Don (Aurora)
  • Rolf Wallin/Oslo Filharmoniske Orkester - Act (Ondine)

ROCK

  • Grand Island - Boys & Brutes (Racing Junior)
  • Lukestar - Lake Toba (Phone Me)
  • Motorpsycho - Little Lucid Moments (Rune Grammofon)
  • Tommy Tokyo & Starving For My Gravy - Smear Your Smiles Back On (Warner Music)

BLUES

  • Good Time Charlie - Mojo Energy (Good Time Charlie Records)
  • Orbo & The Longshots - High Roller (Blue Mood/Grappa)
  • Rita Engedalen - The Tree Still Standing (Grammofon)

COUNTRY

  • Ida Jenshus - Color Of The Sun (Universal Music)
  • Ila Auto - Over The Next Hill (Auto Records)
  • Rita Eriksen - Hjerteslag (BigBox Music as)
  • Roy Lønhøiden - Når Dagen Demrer Blått (NorskAmerikaner)

METAL

  • Benea Reach - Alleviat (Tabu Recordings)
  • Enslaved - Vertebrae (Indie Recordings)
  • Keep of Kalessin - Kolossus (Indie Recordings)

HIP-HOP

  • Chris Lee - Worry No (Oslo Records)
  • Karpe Diem - Fire Vegger (Bonnier Music)
  • Madcon - An Inconvenient Truth (Bonnier Amigo Music)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS

  • Flukt - Stille Før Stormen (Etnisk Musikklubb)
  • Gjermund Larsen Trio - Ankomst (Heilo)
  • John Ole Morken - Slåtter Fra Hessdalen, Haltdalen og Ålen (Etnisk Musikklubb)
  • Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll - Hekla Stålstrenga (Ta:Lik)

DANSEORKESTER

  • Ingemars - I Finnskogens Rike (Tylden & Co)
  • Sogns - Det Koster Å Vara Kar (BigBox Music as)
  • Steinar Engelbrektson Band - Rabalder (Tylden & Co)

JAZZ

  • Helge Lien Trio - Hello Troll (Ozella/Musikklosen)
  • Mathias Eick - The Door (ECM/Grappa)
  • Moment - Paradiso (Schmell)
  • Radka Toneff - Butterfly (Curling Legs as)

KLASSISK MUSIKK

  • Henning Kraggerud - Eugéne Ysaÿe: Six Sonatas For Solo Violin (Simax Classics)
  • Leif Ove Andsnes & Det Norske Kammerorkester - Mozart: Piano Concertos 17 & 20 (EMI Classics)
  • Trondheimsolistene - Divertimenti (Lindberg Lyd as)

VISER

  • Halvdan Sivertsen - Mellom Oss (EMI Music Norway/Nordaførr)
  • Odd Børretzen/Lars Martin Myhre - Syv Sørgelige Sanger og Tre Triste (BigBox Music as)
  • Odd Nordstoga - Pilegrim (Universal Music)
  • Vamp - St. Mandag (Majorstudio as)

ÅPEN KLASSE

  • Annbjørg Lien - Waltz With Me (Heilo)
  • Farmers Market - Surfin' USSR (Ipecac)
  • H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marits Utvalgte Salmer - Sorgen og Gleden (Kirkelig Kulturverksted)
  • Lars Horntveth - Kaleidoscopic (Smalltown Supersound)

BARNEPLATER

  • Klaus Sonstad - Indianer Cowboy (Universal Music)
  • Maj Britt Andersen - Pulverheksas Jul (Egmont/Barneselskapet)
  • Trondheim Sinfonietta - Så Rart...! (Øra Musikk as)

ÅRETS NYKOMMER

  • Erlend Bratland - True Colors (Sony Music)
  • Ida Maria - Fortress Round My Heart (Nightliner/Universal)
  • Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)
  • Katzenjammer - Le Pop (Propeller Recordings)

ÅRETS MUSIKKVIDEO

  • Beady Belle - Self-Fulfilling (Jazzland Records/Sonet/Universal)
  • Madcon - Liar (Bonnier Amigo Music)
  • Madrugada - Look Away Lucifer (Malabar Recording Company)
  • Maria Mena - All This Time (Sony Music)
  • Thom Hell - My Heart Is Longing For A Soul (Voices Of Wonder)

ÅRETS HIT

  • Maria Haukaas Storeng - «Hold On Be Strong»
  • Espen Lind - «Scared Of Heights»
  • Marit Larsen - «If A Song Could Get Me You»
  • Erlend Bratland - «Lost»
  • The BlackSheeps - «Oro Jaska Beana»

Spellemannsprisen deles ut i Oslo Spektrum lørdag 24. januar.

Artikkeltags