16-årige Dan-Roger Roland kan bli TILs yngste elitespiller, dersom han spiller cupkampen mot Stålkameratene.
Ingen 16-åringer har spilt offisielle kamper for TIL siden klubben spilte sin første sesong på øverste nivå i 1986.
LIVE: Følg Stålkam-TIL her!
16-åringen, som fyller 17 1.august, er tatt ut i 17-mannstroppen til TIL som spiller 2.rundekamp i cupen mot Stålkameratene i dag.
– Vi får vi se på om han får spilletid, så lenge han er i troppen, så er muligheten til stede, sier TIL-trener Per-Mathias Høgmo til Nordlys.
Roland, som har scoret tre mål på seks kamper for TIL 2 i 2.divisjon i år, fikk beskjeden av toppspillerutvikler Truls Jenssen i går ettermiddag.
– Jeg holdt på å lese til muntlig prøveeksamen torsdag. Den får jeg heldigvis utsatt til neste tirsdag, smiler unggutten som går på NTG Tromsø.
Han er overrasket over at han er med i troppen. Og håper han får sjansen.
– Jeg hadde aldri trodd at den skulle komme så tidlig. Og får jeg sjansen, skal jeg i allefall gripe den. Jeg føler med i allefall klar for oppgaven. Jeg har trent med A-laget, og nivået er selvfølgelig høyere enn det jeg er vant til, men det var ikke skremmende.
Per-Mathias Høgmo mener unggutten fortjener sjansen, som kommer som følge av skader på sentrale spillere.
– Han har markert seg i 2.divisjon og vist fremgang. Han er en hardtarbeidende og robust spiss, med god moral. Vi har vært tydelig på at det er mulig for ungguttene å spille seg inn, sier Høgmo.
– Dan-Roger har tatt flotte steg etter at han kom til NTG og TIL, og det skal bli spennende å følge han, sier TIL 2-trener Thomas Hafstad.
Roland spilte så sent som i fjor guttelagsfotball. Han tok overgang fra Slettaelva i februar i fjor. I dag kan det bli A-lagsdebut. For TIL.
– Det hadde selvfølgelig vært artig å bli historisk, men jeg har ikke spilt ennå. Det vil vise seg, sier Dan-Roger Roland.
PS! TILs yngste A-lagsspiller gjennom tidende er Tor Brandeggen (F.10.09.1935), som debuterte 8.juni 1952, 16 år og ni måneder gammel.
Denne troppen drar til Mo: Marcus Sahlman, Espen Isaksen – Tore Reginiussen, Martin Knudsen, Yngvar Håkonsen, Mads Reginiussen, Kevin Larsen, Douglas Sequeira – Helge Haugen, Ruben Yttergård Jenssen, Lars Iver Strand, Remi Johansen, Tommy Knarvik, Joel Lindpere – Dan Roger Roland, Morten Moldskred.
torsdag
28
mai
Stålkameratene - Tromsø 2 - 3
NM Cup 2009 - torsdag 28. mai kl 18:00, Moheia kunstgress
Les fullstendig kampreferatDette skjer i Troms | ||