...
Gjerder og traseer: Roald Kverneland i Jarfjord i Sør-Varanger og hans agentur sørger for reingjerder på vidda og traseer langs russergrensa. Omsetningen og overskuddet er doblet de siste par årene. Foto: Torgrim Rath Olsen

Fra vidda til russergrensa

Suksessfull nisjebedrift.

Les Puls for juni her

...

A1 til Tromsø for første gang.

Les hele magasinet i pdf
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 83 Langvassbukt - Flesnes ferjekai
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 30 km/t og kan bli stengt i perioder på inntil 15 minutte...
Fv 86 Trongstraumen bru - Krokelva
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer på grunn av vedlikeholdsarbeid i pe...
Fv 87 Rundhaug - Øverbygd
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer, nedsatt hastighet til 60 km/t på g...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 6

Årets album-kandidat

student DAN SARTAIN «Dan Sartain Lives» Les mer

...
Terningkast: 4

Dykker dypere

Musikk WOVENHAND «The Threshingfloor» Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

...
Terningkast: 5

Befriende barnefilm

Film Det er befriende å se en barnefilm laget på den gamle måten - med ekte mennesker i hovedrollen. Les mer

...
Terningkast: 3

Miley blir voksen - nesten

Film «The Last Song» er tenåringsheltinnen Miley Cyrus (fra «Hannah Montana») sin første seriøse rolle. Les mer

Bengt Nielsen
Publisert 05.11.2009 kl 15:47 Oppdatert 06.11.2009 kl 08:36

Tips en venn på e-post:

Med base i Jarfjord, helt øst i Finnmark, har Roald Kverneland bygget opp en særdeles spesiell og smart nisjebedrift.

I flere år har Agentur Roald Kverneland AS levert og montert reingjerder på vidda.

De tre-fire siste årene har firmaet i tillegg hatt et stort oppdrag for Forsvaret: Å anlegge en kjørbar trasé langs grensen mot Russland i Sør-Varanger, med en metode som firmaet selv har utviklet.

Firmaet, som i bunn og grunn utgjøres av Roald Kverneland selv, holder til i Karpbukt i Jarfjord. Over 20 kilometer fra Kirkenes. Bare tre-fire kilometer fra russergrensa, målt i luftlinje.

– Men nå er det slutt på den kalde krigen, så nærheten til russergrensen er jo kanskje ikke så spennende som før, smiler Kverneland, og ønsker Nordlys velkommen.

Schengen-trasé

På en parkeringsplass nede ved veien, står hans lille, men svært mobile maskinpark. Terrenggående motorsykler med henholdsvis fire og seks hjul.

En lett traktor. Pluss en mengde bunter med stålnetting, gjerdestolper av tre og tremateriale.

– De siste årene har vi hatt mye arbeid for Forsvaret. I forbindelse med Schengen-grensen, bygger de opp nye traseer langs grensen mot Russland.

Traseen skal være utformet slik at den kan brukes av firehjulinger og sekshjulinger for patruljering sommerstid. Det skal kunne skje uten at vegetasjonen skades, forteller Kverneland.

– Der har vi utviklet et nytt konsept. Vi legger et geonett i bunnen, og et spor av tremateriale som en «kjørebane» oppå. Dette har vi levert og montert til Forsvaret, sier han.

Firmaets andre store marked er reindriften.

– Vi har levert reingjerder på vidda. Stolper og netting blir kjørt ut i terrenget, gjerne om vinteren. Så monteres gjerdene om sommeren.

Skoltesamer

Bedriften har ikke fast ansatte på helårsbasis. Selve anleggsvirksomheten er sesongbasert, og konsentrert til sommeren. De sesongansatte kommer primært fra Sevetti, den finske nabokommunen.

Alle tilhører den lille minoriteten skoltesamer, og nesten samtlige er reindriftsutøvere.

– De er vanvittig flinke folk. Gode arbeidsfolk er den viktigste årsaken til at det går bra, sier Kverneland.

Han importerer gjerdenettingen fra både England og New Zealand. Stolpemateriellet kjøper han hovedsakelig fra Sverige. Kverneland har vært selvstendig næringsdrivende i mange år.

I 2000 etablerte han aksjeselskapet. Flere bedrifter i Jarfjord Så langt må virksomheten betegnes som en suksess. Omsetningen er mer enn doblet de siste tre årene.

Overskuddet er doblet siden 2007. Hva er forklaringen?

– Dyktige arbeidsfolk, samt gode kontakter på leverandørsiden og god logistikk, sier han.

Framover ser han større potensial i grensetraseene som firmaet har utviklet: Forsvaret kan få behov for flere slike traseer, ikke bare i Finnmark, men andre steder i landet der Forsvaret har trafikk av kjøretøyer i terrenget.

Kanskje kan traseer over vegetasjon også være aktuelt i reindriftssammenheng.

– I så fall har vi lyst til å være med der, for å kjempe om oppdrag, sier Roald Kverneland.

– Jarfjord ligger jo ganske øde til, og det er litt spesielt at man klarer å utvikle en millionvirksomhet her?

– Nei, faktisk er det ganske mange her i området som gjør det veldig bra.

– I Jarfjord finner du oppdrettsvirksomhet, og innen reiseliv har vi Arctic Dive Resort, som stadig vinner internasjonale priser, forklarer Roald Kverneland, daglig leder og eieren av Agentur Roald Kverneland AS.

...

Reginiussen til Italia

Sport Skal på utlån til Lecce. Les mer

...

Drage tatt ut på G18

TIL-magasinet Thomas Drage skal spille dobbeltlandskamp mot Danmark. Les mer

...

Tankbil av veien

Nyheter Kjørte i grøfta på Senja. Les mer

Hjulløs bil

Nyheter Tyv parkerte bilen på klosser og tok med seg alle hjulene. Les mer

...

ALT om Riddu 2010

Nordlys følger festivalen

...

Festivalkartet

Kultur Full oversikt over festivalene i sommer. Les mer

HVA SKJER HVOR?

...
  • Spill på nordlys.no
  • 16 prosenter til topps?

    Hun er bare et femtevalg i V5 og markert på seksten prosent. I kveld utfordrer Eternal O favoritten Montana F.H. i V5-4B.
  • Herlige drag i Dagens Dobbel

    I dag anbefaler vi både V5 og DD-spill. Dagens Dobbel er svært interessant med vår banker Moore som er et fjerdevalg i V5. Like interessant er Touch Me Felicia som femtevalg i V5-5.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Tromsø - Stabæk

Kampstart om:

2 dager 23 timer 47 min. 20 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Babybilder uke 29

...

Her er de nye hjerteknuserne! Noen du kjenner?

Se bildene

Bagjump

...

Adrenalinkick på Strandtorget.

Se bildene
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.