Et stort faglig engasjement kombinert med sterk vilje om å skape noe selv, er oppskriften til Tannlege Kari-Mette Andersen AS sin suksess.
| Publisert 26.10.2009 kl 14:04 Oppdatert 26.10.2009 kl 14:05 |
Innehaver Kari Mette Andersen var i mange år ansatt som tannlege, senere spesialist i tannkjøttsykdommer, i fylkeskommunen. I 2004 etablerte hun sitt eget selskap, men det var først i 2006 den store satsingen skjedde.
Da gikk hun sammen med to andre tannlegespesialister innenfor andre spesialiseringer og etablerte selskapet Tannlegespesialistene AS.
De tre spesialistene gikk inn med en eierpost på en tredjedel hver. Kjøpte seg lokaler i Tromsø sentrum i fellesskap og bygde opp en spesialisttannhelseklinikk fra grunnen av, med totalt ti komplett utstyrte tannlegekontorer.
Rent praktisk driver hver av de tre eierne sine egne selskaper, mens de spleiser på fellestjenestene og bygningsinvesteringene i det overordnede selskapet. Etter hvert er det kommet en fjerde spesialist inn i klinikken.
– Jeg har tenkt over hvorfor jeg har vokst så mye de siste årene. Jeg har effektivisert noe, men det viktigste er nok at vi startet opp denne klinikken. I begynnelsen var gjelda veldig høy og det handlet bare om å få betale den, men etter hvert kom jeg meg opp å stå, sier daglig leder Kari-Mette Andersen.
Hennes selskap Tannlege Kari-Mette Andersen AS har tre ansatte. To tannpleiere og henne selv. De jobber spesielt med tannkjøttsykdommer, samt at hun også opererer inn implantater. Spesialister på tannkjøttsykdommer er en mangelvare i Nord-Norge og Andersens pasienter kommer fra hele Finnmark, hele Troms og deler av Nordland.
Selv om det er hennes selskap som er nominert som vekstbedrift, så trekker hun stadig fram at eierskapet og samarbeidet innen Tannlegespesialistene AS en vesentlig del av suksessen.
– Grunnen til at jeg valgte å slutte i en offentlig stilling og gå i gang med en lang og krevende etablering er først og fremst ønsket om å skape noe selv, med egne ideer i et hyggelig fellesskap med flinke og seriøse kollegaer. Vårt ønske er å kunne gi et bredt tilbud til pasientene om vurdering og behandling innenfor flere spesialområder på samme sted, sier Andersen.
Et unikt faglig samarbeid som pasientene setter pris på.
Nå ønsker de å få inn flere spesialister i klinikken. Andersen kan også tenke seg å få ansatt en spesialist med samme bakgrunn som seg selv i sitt firma. For klinikken er bygd for vekst. Og selv om det er tannhelse og pasientbehandling som får Andersens hjerte til å banke hardest, så har bedriftslederrollen satt seg.
– Det å drive bedrift er utfordrende. Du skal være leder, administrere, beslutte og ha kontroll på økonomien. Men mye går på «gefylen». Jeg har vært veldig forsiktig. Investerer forsiktig, tar ikke ut de store lønningene, mens satser på å sikre selskapets økonomi og videre vekst. Og da tenker jeg ikke bare på omsetning og ansatte, men også kvalitet og faglig påfyll, sier hun.
– Jeg har også vært veldig heldig med mine ansatte. Jeg har ansatte som har samme fokus som meg selv, og som er genuint interessert i faget. Man må ha folk som man kan stole på og som gjør en dyktig jobb, fortsetter Andersen.
Selskapet hennes er blitt en solid økonomisk bedrift. Egenkapitalen er krøpet opp til over tre millioner, mens gjelda er nede på to millioner. I 2008 var resultatet før skatt 2,6 millioner kroner. Men Andersen holder seg til sin lederlønn på under 600.000 kroner i året, utbytte står hun over og alt overskudd overføres egenkapitalen. Hun brenner for å kvesse bedriftens tenner.
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||
Kampstart om:
Dagens kommentar | ||
Saker som debatteres