Traktorulykka i Dividalen:
FINNSNES: Faren til den to år gamle gutten som omkom i traktorulykka i Dividalen i fjor høst er i Senja tingrett dømt til tre måneders betinget fengsel for uaktsomt drap.
Dommen er enstemmig, og retten ser det slik at faren opptrådte uaktsomt i straffelovens forstand da han plasserte den to år gamle sønnen i skuffa foran på traktoren og kjørte ut på veien. Faren kjørte bare i gangfart, og skuffa var ikke mer enn 30 centimeter over bakken, men retten mener likevel at flere slags ulykker kunne ha skjedd. «Et barn på to år har ikke særlig balanse, og heller ikke særlig vurderingsevne. Gutten var ikke sikret på noen måte, og flere scenarier kan tenkes, som at han kunne falt ut av skuffen og slått hodet, muligens også med fatale følger, eller at han kunne falt og blitt påkjørt av en møtende bil», heter det i dommen.
Retten mener faren ved sin handlemåte tok en bevisst risiko. «Tiltalte burde etter rettens vurdering han innsett muligheten av at kjøring med en toåring i skuffen kunne føre til en dødsulykke», heter det.
Ulykka i Dividalen i Målselv skjedde da gutten falt av skuffa og ble overkjørt av traktoren. Faren la ikke merke til at gutten falt av, fordi han et øyeblikk så mot veikanten for å passe på at han ikke kjørte i grøfta.
Retten sier det ikke er noe behov for individualprevensjon i en så tragisk sak som dette, hvor belastninga på faren og familien har vært enorm. Men retten mener samfunnet må reagere på slik uaktsom opptreden av allmennpreventive hensyn. «Hendelsen er ikke enestående i norsk rettspraksis, og det er viktig at det markeres at det må utvises stor aktsomhet når det gjelder barn og motorvogner. Det synes som om det kan være nødvendig med en holdningsendring i enkelte miljøer», skriver retten. Aktor Thomas Rye-Holmboe er helt enig i dette.
– Saken er en tragedie for dem det gjelder, men dommen er viktig når det gjelder holdninger til små barn og maskiner. Dommen synliggjør det ansvaret man har i slike situasjoner, og jeg tror den vil være med å påvirke debatten i bondeorganisasjonene når det gjelder sikkerheten i landbruket, sier Rye-Holmboe.
Farens forsvarer, advokat Kjetil Rege, sier han er skuffet over at faren ble domfelt, men at han likevel tviler på at dommen blir anket.
– En ny prosess i retten vil være en kjempestor belastning for han, så det er slett ikke sikkert at det blir en anke. Men vi skal bruke de 14 dagene vi har til å tenke oss om, sier han.
Faren ønsker selv ikke å uttale seg til media i forbindelse med dommen, og Rege vil heller ikke si noe om farens reaksjoner på dommen. Under rettssaken sa faren at han uansett har gitt seg selv en livstidsdom for å ha tatt livet av sin egen sønn.
Kjetil Rege er ikke enig i argumentet om at domfellelsen er viktig av allmennpreventive hensyn.
– Den avskrekkende virkninga kom straks folk fikk høre om faren som mista gutten sin på en slik måte. Jeg tror ikke dommen har særlig mer påvirkningskraft enn dette. Det de fleste føler er sympati for faren, sier han.
Rege er på den annen side fornøyd med at fengselsstraffen er gjort betinget, og at retten har kommet fram til at førerkortet til faren ikke skal inndras.