Annenhver time hver natt må Karl Edvard Urheim stå opp for at campingvogna ikke skal bli for kald.
Annenhver time hver natt må Karl Edvard Urheim stå opp for at campingvogna ikke skal bli for kald. Nå har han pådratt seg bronkitt.
– Nå er det like før jeg gir opp, sier han fortvilet til Nordlys.
Helt siden semesterstart har han jaktet på en bopel mens han studerer til å bli musikklærer.
Han har annonsert i avisen og lokket med både moltebær og fisk.
– Men jeg har ikke fått et eneste svar.
Han har sovet på en tynn madrass under trappa inne hos bekjente. Han har sneket seg inn på studentsamskipnadens fellesbygg natterstid. – Da jeg skjønte at dette kunne bli en langvarig affære, kjørte jeg 40 mil hjem til Hamarøy og hentet campingvogna. Den er nå mitt studenthjem. I den ti kvadratmeter store vogna sover han, lager mat og går på do. – Jeg måtte til Biltema å kjøpe et bærbart toalett som jeg fyller med sanitærvæske, forklarer han. Vann til å vaske seg har han i en dunk.
Men campingvogna er ikke beregnet for nordnorske vinterforhold, og årets første frostnetter har vi allerede hatt.
– Det er iskaldt her inne. Jeg har to ovner som går for fult hele tiden, og om natta må jeg stå opp annehver time for å ikke fryse på meg skader. Jeg har allerede pådratt meg bronkitt, forteller han. – Trøsten er at jeg ikke trenger kjøleskap til maten. Men livet i campingvogna tærer kraftig på og det går blant annet veldig ut over skolearbeidet. Han håper noen som har en liten bolig i Tromsø kan ta kontakt med ham. – Jeg er ikke storforlangende, bare det er innlagt vann og varmt. Og i tillegg til både moltebær og fisk kan jeg bidra med male- og snekkerarbeid der det trengs. – Nå er jeg så desperat at det er like før jeg selger kroppen min, sier han galgenhumoristisk.
Campingvogna har han fått lov til å plassere hos en privatperson. Mot tusen kroner i måneden får han i tillegg en strømkabel spent inn i vogna si.
Noen særlig hjelp fra Studentsamskipnaden har han derimot ikke fått. – Jeg hørte at det var boligmangel blant studentene, men at det var så ille som dette hadde jeg aldri drømt om, avslutter han.
– Han må bare holde ut, er anmodningen fra administrerende direktør Hans Petter Kvaal i Studentsamskipnaden.
– Det bygges for harde livet for å gjøre brakkebyen på campus klar til oktober. Da lover jeg alle boligløse studenter tak over hodet, sier han til Nordlys. I dag er det fortsatt 60 studenter i Tromsø som mangler bolig. De aller flest er innlosjert på den gamle brannstasjonen i sentrum.