...
Bulgaria: Fra Lakselv 24. mai i syv dager med dobbeltrom på tostjerners hotell fra 4.796 kroner. Uspesifisert fra 3.996 kroner. Fra Evenes 7. juni i syv dager uspesifisert fra 2.998 kroner. Foto: Star Tour

Slik gjør du feriekuppet

Nå er det charterfeber i nord. Se her hvor direkteflyene til varmere strøk går fra.

Jørn Normann Pedersen
Jørn Normann Pedersen Profil E-post
Publisert 16.05.2012 kl 19:38 Oppdatert 16.05.2012 kl 19:38

Tips en venn på e-post:

Skal du komme deg direkte og billig til varmere strøk, må du smi mens jernet er varmt – og det er nå.

En oversikt Nordlys har laget, viser at det i den kommende tiden er mulig å fly direkte til en rekke ulike destinasjoner med charterselskaper fra flyplassene i nord:

Fra Tromsø kan du fly direkte til Kreta, Hellas, Mallorca, Bulgaria og Tyrkia.

Fra Evenes til Kreta, Hellas, Bulgaria og Tyrkia.

Fra Alta til Kreta.

Fra Lakselv til Bulgaria og Tyrkia.

I tillegg jobbes det med ytterligere destinasjoner ellers i året – blant annet høst- og vårturer til?Tyrkia fra Lakselv.

Fra oktober tilbyr Ving direktefly fra både Tromsø, Bodø og Evenes til Gran Canari og Kanariøyene.

– Det er flere land som er kjempeinteressante. Nordlendinger er glade i å reise, og vi har hatt en lang og mørk vinter bak oss, sier Ivar Schrøen, kommersiell sjef ved Tromsø lufthavn.

SE BILDER: Her kan du gjøre feriekuppet

Lavprissesong

Mens destinasjonen er mange, er også prisene lave ­– spesielt i mai og juni.? Ifølge søkemotoren restplass.no, trenger ikke syv dager på Kreta inkludert fly til og fra Tromsø, å koste mer enn 2.500 kroner per person.

Da er riktignok bosted uspesifisert, men selv med økt minstestandard skyter ikke prisen nevneverdig opp. Her kan værtrøtte tromsøværinger slippe unna med syv dager på trestjerners hotell på Kreta til den skarve sum av 3.000 kroner per snute.

– Akkurat nå er det en periode hvor det er veldig billig å reise.?Det skyldes at vi er inne i lavsesong før skolen slutter og alle får ferie, forklarer Helen Begby, informasjonssjef i Apollo.

– Samtidig er det ikke ferie noen andre steder i Europa, hotellene er tidlig i sesongen og kan gi spesialtilbud, fortsetter hun.

Høyt belegg

Turoperatørene tror imidlertid ikke bare at det er lave priser som trekker turister til charterselskapene.

– For mange er det enkelt å kjøpe full pakke. Du bestiller hos noen du vet er anerkjente og trygge å handle hos, og du vet at flyene går og hotellet er der, sier Elisabeth Larsen-Vonstett, informasjonssjef i Star Tour.

Det gjenspeiles i salget, mener hun. Snittet for belegg på avganger fra Nord-Norge ligger på om lag 70 prosent, mens det for enkelte destinasjoner er oppe i 80 prosent solgte plasser.

– Vi trodde alle ville pakke selv når lavprisselskapene kom, men slik har det ikke gått. At man flyr direkte er også en av charterselskapenes store styrker, men jeg tror mange etter hvert har sett at vi tilbyr et bredt produkt. Alle finner noe som passer, sier Larsen-Vonstett.

Flere avganger

Nå ønsker også flyplassene i nord enda flere direkteavganger, noe charterselskapene heller ikke utelukker.

– Det er en vurdering vi gjør hele tiden, men årsaken til at det er mange gjengangere er at det er stor etterspørsel på disse destinasjonene. De fleste velger veldig tradisjonelt til sommerferien, forklarer Helen Begby.

Larsen-Vonstett følger på:

– For at vi skal selge fly hele sesongen er vi avhengig av å ha noe som er kjent og som vi vet selger. Samtidig prøver vi alltid å se etter noe nytt, sier hun.

Her kan du gjøre feriekuppet

...

Se her om det går direktefly fra din nærmeste flyplass.

Se bildene


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: kundesenter@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Cecilie Stefanussen
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.