...

Invasjon av lakselus

Infeksjonspresset fra lakselus har eksplodert i flere fjorder den siste måneden, viser en fersk rapport. På Vestlandet er hele sjøørretbestander truet.

Publisert 11.07.2010 kl 21:17 Oppdatert 12.07.2010 kl 07:44

Tips en venn på e-post:

...
INFISERT: Sjøørret fra sørlige deler av Ryfylket i juni med store mengder larver av lakselus. Foto: Steinar Kålås, Rådgivende biologer.
...
LUSETELLING: Fiskehelsestudenten Adina Sveberg teller lus på sjøørret. Foto: Pål Arne Bjørn, Havforskningsinstituttet
...
SAMLER INN: Fiskehelsestudentene Martin Næs og Adina Sveberg fra Universitetet i Tromsø samler inn sjøørret til undersøkelser i Altafjorden. Foto: Øivind Østensen, Havforskningsinstituttet

Overvåkningen av lakselusinfesjon gjøres av Havforskningsinstituttet på oppdrag av Mattilsynet og Fiskeri- og kystdepartementet mellom mai og til i høst. Fredag leverte instituttet en foreløpig rapport der infeksjonsnivået på fisk i åtte fjordsystemer i Norge er målt mellom 10. juni og 9. juli.

Og flere steder på vest- og nordvestlandet står det svært dårlig til.

– Dette er helt klart det verste vi har sett de siste seks-syv årene. Jeg kan ikke huske at vi har sett det så ille siden slutten av nittitallet, da vi ikke hadde de medisinene til oppdrettsanleggene som vi har i dag, sier seniorforsker Pål Arne?Bjørn ved Havforskningsinstituttet i Tromsø.

Bestander kan dø

Bare fra mai til juni er det påvist en betydelig økning i infeksjonspress fra lakselus og dels svært høye infeksjonsnivåer på sjøørreten i deler av Rogaland, Hardangerfjorden og nordover til og med Storfjordsystemet ved Ålesund.

Pål Arne Bjørn forteller at gjennomsnittet i ytre deler av Hardangerfjorden er på over hundre lus per sjøørret mellom 20 og 700 gram. Til sammenligning anses normalnivået til å være på tre til fem lus.

– Gjennomsnittet på samme sted i 2009 var på 20-30 lus, opplyser Bjørn, og legger til at tilsvarende tall er registrert i Ryfylket.

– En liten laksefisk tåler bare å bli infisert av en viss mengde lus før den blir syk, og i verste fall dør. Hvis dette fortsetter over mange år, vil det sannsynligvis knekken på hele sjøørretbestander, sier seniorforskeren.

Kan ha mistet kontroll

Dette kan ifølge Bjørn bety at oppdrettere i området har mistet kontrollen over lakselusene på sine anlegg.

– Vi er midt oppe i feltarbeidet, og har ikke fått tid tl å analysere alle faktorer. Men det er klart at lusa kommer fra oppdrettsanlegg. Når man får så mange infeksjoner som vi ser, kan det bety at enkelte oppdrettere har mistet kontrollen, noe som er en aktuell problemstilling fordi lusen har utviklet motstandsdyktighet mot medisinene vi bruker.

– Den andre alternativet er rett og slett at selv om oppdretterne holder seg innenfor de lovpålagte grensene, er det så mye oppdrettsfisk i enkelte regioner at infeksjonspresset på enkelte bestander blir ekstremt høyt likevel, sier Bjørn.

Han påpeker også at mengde lakselus på vill laksefisk skal være en viktig indikator på om oppdrettsnæringen er bærekraftig eller ikke, ifølge regjeringens bærekraftstrategi for havbruk.

Bra i Nord-Norge

Et lyspunkt er at de tre nordnorske fjordsystemene som er testet kommer godt ut av det. Både i Folda i Nordland, Vik i Vesterålen og Altafjordsystemet er infeksjonsnivået lavt. I de mest oppdrettsintensive delene av Altafjordsystemet er eksempelvis 84 prosent av den garnfiskede fisken som er undersøkt infisert med mindre enn åtte lus i gjennomsnitt per fisk. Og i i de to andre fjordene står det enda bedre til.

– Det er veldig lite. Her ser heldigvis situasjonen ut til å være under kontroll, sier Bjørn.

Alle oppdrettsanlegg i landet er også pålagt å levere ukentlige rapporter om antall lakselus på sine oppdrettsfisker. En endelig rapport er ventet mot slutten av året.

Mest lest nå

...

Navnet frigitt

Nyheter Navnet på den 16-årige jenta som omkom er frigitt. Les mer

...

Sexolog-Kristin vil angi gifte menn på Facebook

Nyheter Kristin Spitznogle har sett seg lei på slibrige menn i faste forhold. Les mer

...

Mistet alt. Nå ber de deg om hjelp

Nyheter Ekteparet Anne og Trond Johansen var sekunder unna branndøden. De har fått innvilget midlertidig bolig for å få tak over hodet. Men Tromsø kommune har ingen bolig å tilby. Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.