Folkehelseinstituttet undersøker nå om det kan være en sammenheng mellom to aborter ved UNN, hos gravide som har tatt svineinfluensavaksine.
«Trolig ingen sammenheng», er den foreløpige konklusjonen.
De to tilfellene av abort, gjelder begge kvinner i 20-årene. Den ene, som var gravid i uke 21, spontanaborterte tre dager etter hun hadde tatt vaksinen.
Den andre, som var gravid i uke 22, fikk ved ultralyd påvist dødt foster, også det tre dager etter vaksinen.
– Det kan ikke trekkes noen konklusjon av dette, sier informasjonsansvarlig Tor Øydvin ved UNN HF.
– De to sakene har ingenting med hverandre å gjøre og trolig heller ikke noe med vaksinen. De er rutinemessig rapportert. Statens folkehelse har gitt sine instruksjoner om oppfølging av eventuelle bivirkninger i forbindelse med vaksinering av svineinfluensa. Det betyr at alt skal rapporteres hvis du har tatt vaksine, uansett hva du rammes av, sier han.
Øydvin sier ellers at de ikke ønsker å opplyse noe mer om de to som har abortert.
I Tromsø pågår nå vaksineringen for fullt og fredag er det tilbud til gravide. Men henvendelser Nordlys har fått fra gravide, tyder på at også her i byen er mange gravide svært usikre på hva de skal gjøre med hensyn til vaksine.
Folkehelseinstituttet mener gravide har økt risiko for alvorlige komplikasjoner og anbefaler gravide å la seg vaksinere, men disse registrerer at andre land ikke gir slike anbefalinger og tviler fortsatt.
Overlege Gro Nylander ved fødeavdelingen på Rikshospitalet sier til NRK Puls at verdens ledende eksperter er samstemte i sin anbefaling av vaksine.
Av Statens legemiddelverks sider framgår det at det hittil er meldt inn totalt 94 bivirkninger i tilknytning til cirka én million vaksiner.