...
Fylkesrådet ved Knut Werner Hansen, Pia Svensgaard, Kari-Anne Opsal.

Høyre og Ap i Troms i "regjeringssamarbeid"

Arbeiderpartiet måtte betale en høy pris.

Oddvar Nygård E-post
Publisert 10.11.2009 kl 13:31 Oppdatert 10.11.2009 kl 13:51

Tips en venn på e-post:


For å få til et budsjettforlik i Troms fylkeskommune, etter at SV og deres fylkesråd, Pål Julius Skogholt, trakk seg ut av samarbeidet, har Ap og fylkesrådsleder Pia Svensgaard måttet betale en høy pris.

Borgerlig + Ap

Nå må Ap slippe både KrF og Høyre inn i fylkesrådet, og skal altså regjere sammen med de to borgerlige partiene i fortsettelsen.

Dette bekrefter fylkesrådsleder Pia Svensgaard til Nordlys i dag.

– Det som skjer videre nå er at vi vil innlede drøftelser med Høyre og KrF med sikte på deres representasjon i fylkesrådet, sier Svensgaard.

Fylkesrådet vedtok i dag budsjett og økonomiplan, etter å forhandlet seg frem til en budsjettavtale med H og KrF. Først langt ut på kvelden i går kom man endelig i mål med disse forhandlingene. Prisen for avtalen har altså vært at de to borgerlige partiene skal styre sammen med Ap, og være representert i ”fylkesregjeringen”.

Den tidligere budsjettavtalen mellom Ap og Høyre, som bare innebar at Høyre fikk sitte med fylkesordføreren, er dermed en saga blott. Nå skal Høyre være mer å styre politikken gjennom fylkesrådet og får en helt annen maktposisjon enn før. Samme posisjon får også KrF.

Trakk seg ut

Bakgrunnen for krisen som førte til at SV trakk seg ut av samarbeidet, er nedleggelser og sammenslåinger av flere videregående skole i fylket, som følge av budsjettoverskridelser på over 30 millioner kroner.

At Ap samarbeider med Høyre i styrende, politiske organer har ikke skjedd i Troms tidligere. Et par andre steder i landet har de to tradisjonelt erklærte ”hovedmotstanderne” i norsk politikk likevel funnet å kunne styre sammen, bl.a. i Stavanger.

– En av de viktigste grunnene til at dette nå er mulig, er at begge partier er interessert i å demme opp for Frp, sier en sentralt plassert kilde i Troms Ap til Nordlys.

Mest lest nå

...

Hvem liker deg ikke på Facebook?

Kultur Slik kan du se hvem som har fjernet deg som venn på Facebook. Les mer

...

Dyreste vare på Rema: 79.500 kr.

Nyheter Nei, det er ikke feilprising. Les mer

...

Kvinne (61) omkom

Nyheter En 61 år gammel kvinne omkom i en kollisjon mellom en bil og en lastebil torsdag kveld. Les mer

...

Vikarlærer skal ha truet med å knuse ansiktet til 12 år gammel jente

Nyheter Læreren kom hjem til jenta som var alene hjemme og truet med å vansire henne for resten av livet. Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.