...
GENERASJONER: Tre generasjoner er i fullsving i firmaet Amundsen Maskin i Bodø. Foto: Anita Arntzen

Familiebedrift ble suksess

Disse karene løfter paller og vinduer. Brøyter snø og kjører asfalt. Blant annet.

Les Puls for juni her

...

A1 til Tromsø for første gang.

Les hele magasinet i pdf
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 83 Langvassbukt - Flesnes ferjekai
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 30 km/t og kan bli stengt i perioder på inntil 15 minutte...
Fv 86 Trongstraumen bru - Krokelva
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer på grunn av vedlikeholdsarbeid i pe...
Fv 87 Rundhaug - Øverbygd
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer, nedsatt hastighet til 60 km/t på g...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 6

Årets album-kandidat

student DAN SARTAIN «Dan Sartain Lives» Les mer

...
Terningkast: 4

Dykker dypere

Musikk WOVENHAND «The Threshingfloor» Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

...
Terningkast: 5

Befriende barnefilm

Film Det er befriende å se en barnefilm laget på den gamle måten - med ekte mennesker i hovedrollen. Les mer

...
Terningkast: 3

Miley blir voksen - nesten

Film «The Last Song» er tenåringsheltinnen Miley Cyrus (fra «Hannah Montana») sin første seriøse rolle. Les mer

Bengt Nielsen
Publisert 30.10.2009 kl 18:44 Oppdatert 06.11.2009 kl 08:40

Tips en venn på e-post:

Amundsen Maskin AS i Bodø. Tre hjullastere, en kranbil, en lastebil. En bestefar, to sønner og to sønnesønner bak ratt og spaker. De gjør det godt. Omsetningen er doblet de siste årene.

– Ja, du ser vel at det har vært vekst, flirer 66 år gamle Robert godslig, og klapper seg på magen. Latteren sitter løst i kontorlokalene. Stemningen er familiær: Pappa Robert Amundsen er daglig leder, og eier firmaet sammen med sønnene Ronald (42) og Morten (44).

Barnebarna er med

Som ikke det var nok; barnebarna Daniel og Marius er også med, som maskinførere. Et forholdsvis lite maskinfirma som har stor bredde i oppdragene, og som gjerne satser på å ta oppdragene når de dukker opp:

– Når det gjelder hjullasterne har vi ikke bundet oss til langsiktige avtaler. En del ringer oss om oppdrag når det er behov for det. Det er mye byggeaktivitet i byen og vi har hatt mye å gjøre, forteller Robert Amundsen. Løfter, spyler og strør .

– Før kunne det gå flere dager mellom hvert hjullasteroppdrag. Nå er de stort sett i arbeid hver dag. Alle mulige oppdrag, men om sommeren er det mye palleløfting.

– Jeg tror vi har løftet alt som er av vinduer til nybygg her i Bodø, smiler han. Med koste- og strøutstyr, og høytrykksspyler, som kan monteres på maskinene, åpnes mulighetene for andre typer oppdrag.

Asfalkjøring og brøyting

Lastebilen går i asfaltkjøring sommerstid, og i brøyting for kommunen om vinteren. Med kranbilen kan de gjøre en masse store, tunge og rare løft. Inn og ut av hus, opp i fjellsider. Kranbilen er den største i sitt slag i Bodø, og kan gjøre løft i opptil 34 meters høyde.

– Vi har heist asfalt opp til en ny gangbru. Vi har løftet geologer fra Mesta opp i en fjellside ved riksvei 80, der de skulle sjekke rasfaren. Skal være strøkent .

Å skape suksess dreier seg om å ta noen enkle, men viktige grep.

– Vi er opplærte til at kundene skal være fornøyde med arbeidet du gjør. Når vi har et brøyteoppdrag for eksempel, skal det være strøkent når vi er ferdige. Vi gjør jobben ordentlig, sier sønnen Ronald.

Øl og bildekk

– Poenget er at hvis vi mister en kontrakt, så skal kunden merke det. Han skal savne oss, smiler de. Maskinfirmaet ble etablert for 8 - 9 år siden. Men Amundsen-karene har drevet forretningsvirksomhet før det, særlig pappa Robert, som har solgt både øl og bildekk.

– Jeg var den første som etablerte ølutsalg i Bodø. Det var på slutten av 70-tallet. På det meste hadde vi tre ølutsalg. Men grunnlaget forsvant da ølsalg ble tillatt i vanlige dagligvareforretninger. Ville ha litt mindre å gjøre...

– På 80-tallet begynte vi med Salten Gummiservice, med salg av dekk og dekkservice, forteller Robert Amundsen. Firmaet hadde filialer på Fauske og i Glomfjord.

Finansielle muskler

– Vi var blant de største innen dekk i Nord-Norge, og holdt på å arbeide oss i hjel. I 2000 var Dekkmann interessert i å overta, og vi solgte virksomheten til dem. Maskinkjøring hadde vært en hobby siden 80-tallet. Med salget av dekkfirmaet fikk Amundsen sanert gjeld, og fikk finansielle muskler til å kjøpe flere maskiner, og etablere et maskinfirma.

– Vi solgte dekkfirmaet for å få litt mindre å gjøre, men det har vi ikke merket noe til ennå, sier sønnen Ronald smilende. Amundsen-karene har jo mer enn nok å henge fingrene i. I tillegg til maskinfirmaet både driver og eier de Fyringsekspressen AS. Det er et selskap i sterk vekst, med 12 ansatte og en omsetning på nær 42 millioner kroner i fjor.

– Ja, vi hadde jo planer om å være hjemme hver dag til middag, men det blir no med snakket, sier Ronald. Men karene stortrives med det de holder på med. Det er nøkkelen.

...

Reginiussen til Italia

Sport Skal på utlån til Lecce. Les mer

...

Drage tatt ut på G18

TIL-magasinet Thomas Drage skal spille dobbeltlandskamp mot Danmark. Les mer

...

Tankbil av veien

Nyheter Kjørte i grøfta på Senja. Les mer

Hjulløs bil

Nyheter Tyv parkerte bilen på klosser og tok med seg alle hjulene. Les mer

...

ALT om Riddu 2010

Nordlys følger festivalen

...

Festivalkartet

Kultur Full oversikt over festivalene i sommer. Les mer

HVA SKJER HVOR?

...
  • Spill på nordlys.no
  • 16 prosenter til topps?

    Hun er bare et femtevalg i V5 og markert på seksten prosent. I kveld utfordrer Eternal O favoritten Montana F.H. i V5-4B.
  • Herlige drag i Dagens Dobbel

    I dag anbefaler vi både V5 og DD-spill. Dagens Dobbel er svært interessant med vår banker Moore som er et fjerdevalg i V5. Like interessant er Touch Me Felicia som femtevalg i V5-5.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Tromsø - Stabæk

Kampstart om:

3 dager 0 timer 51 min. 0 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Babybilder uke 29

...

Her er de nye hjerteknuserne! Noen du kjenner?

Se bildene

Bagjump

...

Adrenalinkick på Strandtorget.

Se bildene
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.