Forsvarsdepartementet avviser at Bodø er lite aktuell som hovedflybase.
| (NTB-Anne M. Gøystdal) | |
| Publisert 30.10.2009 kl 15:20 Oppdatert 30.10.2009 kl 15:24 |
Nordlys skrev tidligere i dag at Bodø kan miste hovedflybasen . Et viktig element i diskusjonen er hvorvidt det nye F-35 flyet støyer for mye.
Forsvarsdepartementet avviser dette:
Forsvarsdepartementet opplyser at støydataene har vært kjent lenge, og at Bodø ikke er mindre aktuell som kampflybase enn tidligere.
– Det er en kjent sak at F-35 bråker mer enn dagens F-16-fly. Dette har vært kjent i lang tid. Støydata på F-35 inngår som en viktig del av Forsvarsdepartementets utredning om ny basestruktur for kampflyvåpenet, sier statssekretær Espen Barth Eide (Ap).
Ifølge departementet inneholder ikke Lockheed Martin-rapporten nye data som avviker fra det som tidligere er kjent.
Forsvarsdepartementet er lite opptatt av hvor mye mer støyende de nye F-35 flyene er i forhold til dagens F-16.
– Hva angår støyfaktoren, baserer utredningen seg på faktiske, målbare støydata for F-35 som sådan, ikke forholdet mellom F-35 og F-16s støyprofil, opplyser Barth Eide.
Nyheter
Den tiltalte 29-åringen i retten: Erkjenner sex mot betaling med 14 år gammel
jente.
Følg halliksaken direkte her
Les mer
TIL-magasinet Teatersjef Iren Reppen går til TIL, men ikke på permanent overgang. Les mer
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||
Kampstart om:
Dagens kommentar | ||
Saker som debatteres