På anledningen verdens diabetesdag forandrer Ishavskatedralen farge.
I fjor gikk debatten i ukevis etter at Ishavskatedralen lyste blått i anledning markeringen av verdens diabetesdag.
– Folk ønsket kirka lyssatt hele året. Det ble opprettet ei Facebook-gruppe på nett med 1800 medlemmer, det tok virkelig av, sier Morten Rudi Johansen. Det var han som fikk jobben med å lyssette kirka i fjor, og nå kan han glede de lysivrige med at det kommer til å skje igjen.
Også i år skal verdens diabetesdag markeres den 14. november med lyssatte bygg flere steder i verden. Ishavskatedralen ble ett av valgene, sammen Operabygget i Oslo og Oscarsborg i Bergen.
– Vi gleder oss til å gjøre dette på nytt. Det var utrolig artig at det skapte så stort engasjement, og egentlig burde vi satset på fasadebelysning i langt større grad her i nord, sier Johansen.
– I mørketida ville byggene lyse opp og bli til glede for folket, men også en turistattraksjon i seg selv, legger han til og mener han må kunne være meningsberettiget selv om slike oppdrag inngår som en del av firmaet han driver.
Diabetesforbundet vil ha kirka blå. Det er deres farge og blåfargen gjør seg godt både på kirkebygget og mot den forhåpentligvis mørke blå arktiske himmelen.