Tromspolitiets lokallagsleder avventende, Storberget jubler.
Les også: Ti år fra gode
tilstander i politiet
– Vi er selvfølgelig tilfreds med å ha fått en avtale, men jeg kan ikke uttale meg om detaljene i den akkurat nå. Først seinere i kveld informeres vi om innholdet i avtalen, men ut fra det jeg nå vet så er den et skritt i riktig retning. Vi har fått forståelse for bemanningssituasjonen i politiet, sier Per Øyvind Skogmo, lokallagsleder for Politiets Fellesforbund avd. Troms.
Dette skriver politiet.no om avtalen.
Justisminister Knut Storberget er storfornøyd med den nye politiavtalen. – Det beste er at den frigir betydelig politikraft, slår han fast overfor NTB.
Den nye avtalen innebærer at arbeidstiden for 9.000 polititjenestemenn øker med 1 time per uke. Den koster staten 335 millioner kroner og trer i kraft fra 1. oktober 2009.
– Denne avtalen er et løft for norsk politi, det vil bli 940 flere stillinger i politiet i år, sier Storberget.
Detaljer rundt den nye avtalen ble redegjort for på en pressekonferanse i Justis- og politidepartementet torsdag ettermiddag. Også politidirektør Ingelin Killengreen og leder Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund var til stede.
Johannessen i Politiforbundet var noe avmålt i sine uttalelser om den nye avtalen, men presiserte at han er fornøyd.
– Vi er selvsagt fornøyd. Publikum får bedre politikraft, og våre medlemmer får en bedre arbeidssituasjon, sa Johannessen.
Den nye avtalen innebærer at over 6.000 politifolk får 40.000 kroner mer i året, og det er beregnet at ressursøkningen med utvidet arbeidstid vil gi 230 nye årsverk i politiet. 600 påtalejurister og 400 andre stillinger får 35.000 kroner i tillegg. Avtalen innebærer at 9.000 politiansatte må arbeide én time mer i uken.
Den generelle økte godtgjørelsen for de 9.000 er 15.000 kroner, så kommer det 25.000 i tillegg for 6.000 av dem på grunn av økt belastning.
Den nye avtalen kommer etter lang tids uenighet. Natt til 1. juli brøt forhandlingene om en ny særavtale om arbeidstid for politiet sammen. (©NTB)