FRUSTRERT OG IRRITERT: Geir Ove Ystmark, direktør for næringsutvikling i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL), begynner å bli mektig lei regjeringspolitikere som gjør sitt beste for å rømme fra de ubehangelig konsekvensene av seismikkskytingen utenfor Senja, Vesterålen og Lofoten. Foto: Yngve Olsen Sæbbe

Folkevalgte smetter unna fiskeindustrien

Nekter å ta ansvar for milliontap etter seismikkskyting.

Ev 6 Gratangsfjellet
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke. Klokken 18:00 var det -6 grader, vestlig laber bris og snøbyge...
Ev 6 Fossbakken - Brandvoll
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke.
Ev 6 Brandvoll - Nordkjosbotn
Vær- og føreforhold:
Snødekke.
Ev 6 Nordkjosbotn - Larsbergtunnelen
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
Terningkast: 5

Super syrepop!

student THE DOLLY ROCKER MOVEMENT «Our Days Mind The Tyme» Les mer

Terningkast: 3

Småskuffende oppfølger

student HOWL «Cold Water Music» Les mer

Terningkast: 5

Eventyrlige Alice

Film Tim Burton har skapt en film som vekker barnet i mange av oss voksne. Les mer

Terningkast: 5

Snacks for countryelskerne

Film Gjør sitt livs beste rolle. Les mer

Terningkast: 3

Fransk kjærlighetsdama

Film

Det kan gjøre grusomt vondt når man er forelsket og ikke vet om den man har tapt sitt hjerte til føler det samme. Les mer

Merethe Ekanger
Publisert 07.07.2009 kl 21:18 Oppdatert 09.07.2009 kl 13:40

Tips en venn på e-post:

– Vi sendte nytt brev i dag, denne gang til Oljedirektoratet. Håpet at den politiske ledelse i Fiskeri- og kystdepartementet, Olje- og energidepartementet og Oljedirektoratet nå viser vilje til å hindre at fiskeindustrien blir ytterligere skadelidende av seismikkskytingen utover sommeren, sier Geir Ove Ystmark, direktør for næringsutvikling i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL).

FHL og han begynner å bli mektig lei av å bli sendt i en tilsynelatende evig og svarløs runddans mellom departement og regjeringspolitikere som gjør sitt beste for å smette unna ubehagelige konsekvenser av seismikkskytingen.

Fiskeindustrien taper millioner

For flere år siden etablerte myndighetene en erstatningsordning for fiskere som fikk reduserte fangster på grunn av seismikkskyting.

I fjor ba Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL) om at også fiskeindustrien skulle omfattes av ordningen. FHLs argument var at fiskeindustrien, som fiskerne, ble skadelidende når fisken ble skremt vekk fra tradisjonelle fiskefelt utenfor Senja, Vesterålen og Lofoten. Ingen fangst til kystfiskere, betyr ingen landinger til fiskeindustrien.

Fiskeri-, og kystminister Helga Pedersen og Olje- og energiminister Åslaug Haga lovet før de omfattende seismikkskytingen tok til i fjor sommer at de skulle vurdere å utvide erstatningsordningen til også å gjelde fiskeindustrien dersom den kunne påvise økonomiske tap.

– Etter sommersesongen i fjor sendte vi oversikten over hvordan seismikkskytingen hadde påvirket inntaket av fisk og ført til tap. Vårt anslag var at industrien i Troms, Lofoten og Vesterålen hadde tapt over fem millioner kroner, sier Ystmark.

Sterkt reduserte fangster

FHL sendte også oversikt over landingsstatistikker.

– For Vesterålen alene viste statistikken en nedgang i leveransene av sei fra 907 tonn i 2007 til 372 tonn i 2008. Også for kveite og alle andre fiskeslag var nedgangen betydelig, sier Ystmark.

– Og legger til: Ja, vi mener helt klart at seismikkskytingen er hovedårsaken til nedgangen fordi fisken ble skremt vekk fra feltene. Landingsstatistikken for havfiskeflaten viser nesten ingen endringer fra 2007 til 2008. Det fordi havfiskeflåten kan ta fangst langt borte fra områdene hvor det skytes, sier Ystmark.

Ikke mitt bord?.

Brevet med dokumentasjon over tapte inntekter og landingsstatistikker førte til at Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL) fikk møte med en statssekretær i Kyst-, og Fiskeridepartementet i fjor høst. Meldingen derfra var at det departementet ikke ville utvide erstatningsordningen til å omfatte fiskeindustrien. FHL ble rådet til å kontakt Olje- og energidepartementet for å høre om de kunne utvide ordningen.

– Vi skrev brev til Olje- og energidepartementet og ba samtidig om møte med lederne av begge departementene. Det fikk vi ikke, Ystmark.

I februar i år svarte Olje- og energidepartementet at heller ikke de ville utvide ordningen.

Enda vanskeligere i år

I år har politikerne endre erstatningsordningen for fiskerne.

– For å unngå konfrontasjoner mellom seismikkskyting og fiskere, så får fiskerne tilbud om betaling for ikke å fiske. For oss betyr det enda mindre leveranser og enda større tap, sier Ystmark.

Fiskeri- og kystdepartementet ble igjen kontaktet av FHL, tirsdag fikk FHL svaret: Kontakt Oljedirektoratet.

– Vi skrev til Oljedirektoratet tirsdag ettermiddag. Brevet ble sendt for noen timer siden, sier Ystmark.

Han er frustrert og irritert.

– Vi sendes i en evig runddans mellom departement og politikere uten å få svar. Det i en situasjon som ifra før er svært tøff for fiskeindustrien. Finanskrisen har ført til at særlig torskeindustrien i Troms og Vesterålen har store tap. Politikerne har et særlig ansvar for at fiskerinæringen nå ikke påføre store ekstratap, sier han.

Her er det farligst å bo

Nyheter Snøfallet har ført til tett overvåkning av skredfaren. Evakuering kan settes igang på kort varsel. Bor du i utsatt område? Se lista her. Les mer

Ni personer i frontkollisjon

Nyheter Barn og voksne sendt til UNN. Les mer

Stort tollbeslag ved Kilpisjärvi

Nyheter 60 kartonger og 44 liter sprit. Les mer

Slik blir helgeværet

Nyheter Snøfallet blir å fortsette i helgen, mens vinden vil avta. Les alt om helgeværet i Troms her. Les mer

«Målrush» jakter på scoringsrekord

TIL-magasinet Bare 12 mål skiller Sigurd Rushfeldt fra å tangere Harald Martin Brattbakks scoringsrekord i eliteserien. Les mer

Har lovet hele Norge sex på TV

Torbjørn Barth (21) har lovet hele Norge sex på TV i Paradise Hotel. Vi besøkte moren hans.

Les hele PULS gratis på nett. (pdf)

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Kalenderen fra Nordlyspuls

Fotball Live

tirsdag 09. mar. kl. 18:00
0 - 1
Tromsø - Alta
Kampen er ferdigspilt

Debatt

Reisarevyen 2010

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar