...
PRISVINNER: Daglig leder Halvor Hansen i Halvors Tradisjonsfisk. Foto: Yngve Olsen Sæbbe.

Belønner designer-klippfisk

Nordnorsk bedrift får Merket for god design.

Publisert 11.03.2009 kl 18:48 Oppdatert 12.03.2009 kl 08:59

Tips en venn på e-post:

...
VINNERDESIGN: Slik ser designet ut.

Merket for god design

  • Utmerkelsen er en anerkjennelse av vellykket bruk av design for å skape innovative produkter og løsninger, og er et kvalitetsstempel til bruk i bedriftens markedsføring.
  • Alle typer masseproduserte produkter fra alle typer bransjer kan søke. I tillegg kommer alle typer emballasje, visuelle profiler, nettsider, applikasjoner og løsninger, og annet som tilfredsstiller kravene til Design for alle.
  • De innsendte bidragene blir evaluert av en objektiv jury bestående av fagpersoner fra nordisk næringsliv og fra designbransjen. Juryeringsprosessen er strengt konfidensiell.
  • Kilde: norskdesign.no

Halvors Tradisjonsfisk fra Tromsø har fått tildelt det ettertraktede Merket for god design på Designdagen 2009..

Merket for god design belønner vellykket bruk av design for å skape innovative produkter og løsninger, og gis til bedrifter og designere som gjennom metodisk og målrettet samarbeid har skapt svært gode designløsninger.

- Totalt mottok vi 167 søknader til Merket for god design i år. Dette er ny rekord, og viser hvilken sterk posisjon utmerkelsen har fått, sier Marte Grevsgard, prosjektleder for Merket for god design.

Motstrøms i fiskeribransjen

Utmerkelsene ble delt ut onsdag 11. mars i Oslo under Designdagen. Halvors Tradisjonsfisk har fått Merket for god design for pakningsdesignen på selskapets gryteklare tørrfisk, klippfisk, lutefisk og boknafisk, som er utviklet sammen med Tank Design Tromsø.

- Emballasjedesignet har gitt oss mye oppmerksomhet, og har dessuten hatt en positiv virkning internt i bedriften. Designsatsing prioriteres gjerne ikke i fiskerinæringen, og at en sjømatbedrift mottar denne utmerkelsen blir lagt merke til, gløder Halvor Hansen, daglig leder for Halvors Tradisjonsfisk.

Design selger

Siden oktober i fjor har produktene Halvors Tørrfisk, Lutefisk, Klippfisk og Boknafisk vært tilgjengelige i butikker i Tromsø-regionen, og Hansen anslår at han allerede har solgt flere tusen porsjoner. Han mener den iøynefallende emballasjen har spilt en svært viktig rolle.

- Vi lanserte en produktserie som ikke fantes i butikkene fra før - gryteklar tørrfiskfilet - samtidig som vi ikke hadde økonomiske muskler til å drive tung markedsføring. Derfor trengte vi en emballasje som solgte seg selv i frysedisken, og som samtidig formidlet råvarekvaliteten og det solide håndverket som ligger i produktene, forteller Hansen.

Tørrfisk over hele landet

I jurykjennelsen heter det at ”produktene er unike i Norge, og emballasjen bidrar på en god måte til å fortelle historien om et hjemmelaget kvalitetsprodukt fra en liten bedrift. Dette tror vi på!”

Halvor Hansen har også troen:

- Tørrfisk er vårt hovedprodukt, og samtidig et viktig produkt for hele landsdelen. Vi jobber nå med å få solgt produktene våre i dagligvarebutikker over hele landet, og håper å ha dette klart i løpet av våren, sier han.

Mest lest nå

...

Kvinne (61) omkom

Nyheter En 61 år gammel kvinne omkom i en kollisjon mellom en bil og en lastebil torsdag kveld. Les mer

...

Hvem liker deg ikke på Facebook?

Kultur Slik kan du se hvem som har fjernet deg som venn på Facebook. Les mer

...

Dyreste vare på Rema: 79.500 kr.

Nyheter Nei, det er ikke feilprising. Les mer

...

Vikarlærer skal ha truet med å knuse ansiktet til 12 år gammel jente

Nyheter Læreren kom hjem til jenta som var alene hjemme og truet med å vansire henne for resten av livet. Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.