Mer is i juli enn ventet i Arktis.
| Publisert 21.07.2008 kl 21:53 Oppdatert 21.07.2008 kl 21:53 |
Istjenesten ved Vervarslinga for Nord-Norge har sammenliknet isdekket rundt Svalbard i juli tilbake til 1980.
I de fleste årene i perioden har det vært normalt isdekke med åpent vann rundt nordkysten av Spitsbergen til den nordlige inngangen til Hinlopen, og med is langs kysten av Nordaustlandet og i den sørlige Hinlopen.
Årets målinger gjør likevel at forskerne ble overrasket.
- Mye is rundt Spitsbergen ikke er helt uvanlig. Lignende isforhold som i år, var det også i 1980, 1990, 1997, 1998, 2000 og 2003, sier leder for Istjenesten i Tromsø, Nick Hughes til met.no, hjemmesidene til Meteorologisk institutt.
I midten av juli satte forskningsskipet Lance og det svenske skipet MV Stockholm seg fast i isen på nordsiden av Spitsbergen like ved Verlegenhuken. De trengte assistanse av kystvaktskipet Svalbard for å komme seg ut av den tykke isen.
LES MER: Satt fast i isen
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||
Kampstart om:
Dagens kommentar | ||
Saker som debatteres