Ole Anton Teigen (53) fra Lyngen ble ny leder i Norsk Bonde- og Småbrukarlag.
Teigen vant med 48 stemmer, mot 44 til motkandidaten Anne Ousland.
– Den viktigste saken framover vil være å heve inntekstnivået for norske bønder og vise at landbruket tar klimautfordringene på alvor. Det vil være viktig for Norsk Bonde- og Småbrukarlag å fortsette å vise internasjonale solidaritet med bønder i andre land som på mange måter har en vanskeligere situasjon enn norske bønder, sier Teigen i en pressemelding.
– Klima vil medføre store endringer for det norske landskapet og landbruket som vi ennå ikke kjenner alle konsekvensene av. Derfor er det viktig, som landsmøtet har slått fast, at landbruket oppfyller sine klimakrav, fortsetter Teigen, som tidligere har vært fylkesleder i Troms Bonde- og Småbrukarlag i perioden 1999 - 2006, samt lokallagsleder i Lyngen BS.
Teigen er i tillegg aktiv i lokal- og fylkespolitikken for SV, og har også møtt på Stortinget som vararepresentant i 2006 og 2007.
Han og kona driver med mjølkeproduksjon, kjøttproduksjon på storfe og sau, grønn omsorg og hytteutleie på gården, som ligger i Svensby i Lyngen.
Nyheter Kun ètt sted i Troms ble det registrert kulderekord. Sjekk hvor.
Nyheter Se hva frosten gjorde med havtåken.