PERLARSENVIK:Etter å ha drept minst 75 sauer måtte slagbjørnen i Nesseby i Finnmark i helga bøte med livet.
| Oddbjørn Gundersen, Finnmarken | |
| Publisert 10.10.2005 kl 10:35 Oppdatert 10.10.2005 kl 10:50 |
Etter å ha unngått både jegere og bjørnehund, og fortsatt drept nye sauer, gjorde ungbjørnen på snaut tre år sine avgjørende tabber fredag kveld og lørdag morgen.
Rundt klokken halv ti på fredagskvelden oppdaget en bilfører som passerte Perlarsenvik bjørnen inne på et jorde like ved riksveien. Det som bidro til oppdagelsen var at sauene inne på jordet var svært urolige.
Bilføreren varslet sauebonde Øystein Kristiansen som umiddelbart drev sauene til gården.
– Sauene var svært urolige, og for å holde bjørnen unna, satte vi på store lyskastere på jordene rundt gården. Å starte noen jakt på bjørnen i mørket om kvelden, var uaktuelt, sier Kristiansen, en av bøndene som har mistet et betydelig antall sauer de siste ukene.
For en uke siden kom bjørneekspert Even Bjørnes fra Statens naturoppsyn til varangerområdet. I en uke har Bjørnes og bjørnehunden «Sappo» jaktet på bamsen.
– Vi dro ut da det lysnet klokken seks lørdag morgen. «Sappo» fikk umiddelbart teft, og etter kort tid var vi ved et jorde rundt to kilometer fra bygda, forteller Bjørnes.
En snau time senere var bjørnen skutt.
Mange har stilt spørsmål ved om denne bjørnen er den eneste som har herjet i saueflokkene i området. Dette ønsker ikke Bjørnes å spekulere i, men han er overbevist om at man nå har tatt sauedreperen. En oppfatning også sauebøndene deler.
Døgnvill Ozzy Osbourne per 2010 er mer en entertainer enn en vokalist.
DEBATT: Hva synes du om konserten?
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||


Kampstart om:
Caught DataFetcherException (no.api.datafetcher.DataFetcherBlackListException: URL http://origo.no/-/excerpt/get/725/?output_as=fragment&layout=250px is blacklisted)
ocurred while accessing:/componada/component/show-esi/normal/section/element/www.nordlys.no/79/3740477/medium/sec/element250/_/(servlet: componada)
no.api.datafetcher.tags.ImportTag.doEndTag(ImportTag.java:115) org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag._jspx_meth_adf_import_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:1644) org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag._jspx_meth_c_if_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:1602) org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag.doTag(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:149) org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_module_includeOrigo_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:428)
Dagens kommentar | ||
Innlegg fra nordlyspuls.no | ||
Saker som debatteres