Lydterapi mot fyrverkeri-fobi

TROMSØ: Har hunden din angst eller fobi mot lyden av fyrverkeri? Nå kan den bli kurert ved hjelp av en cd med hyl, hvin og nyttårssmell!

...

Alt om Døgnvill

Ev 8 Kantornes - Nordkjosbotn (Laksvatn bru)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 60 km/t på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Ev 10 Sørdalstunnelen
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 50 km/t og innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 51 Stordal - Skardmunken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder på grunn av vegarbeid i periodene: Onsdag til fredag fr...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 5

Fortsetter oppturen

Musikk IRON MAIDEN «The Final Frontier» Les mer

...
Terningkast: 5

Mørkt og mektig

Musikk THE BRIGADE «Dead Man’s Gold» Les mer

...
Terningkast: 5

Sterk krigsdokumentar

Film "Armadillo" er nervepirrende og dyktig laget Les mer

...
Terningkast: 5

Ubehagelig god

Film "The kid" får deg til å forlate kinosalen opprørt og sint. Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

Thor Harald Henriksen E-post
Publisert 07.12.2004 kl 21:46 Oppdatert 07.12.2004 kl 21:46

Tips en venn på e-post:

...
LYDTERAPI Den tibetanske spanielen «Bob» kan nå bli kvitt sin rakett-fobi ved hjelp av lydterapi. Jeg har tro på denne lydterapien, spesielt hvis man starter tidlig, når hunden er seks til ti uker, sier veterinær Bente Akselsen ved Tromsdalen Dyreklinikk. Foto: Torgrim Rath Olsen

Livredde hunder på nyttårsaften er et problem for mange, både for eier og dyret selv. Noen stenger sine firbeinte venner inne på soverommet når det står på som verst nyttårsaften. Andre velger å gi dem beroligende medikamenter for å døyve den verste angsten.

Ikke steng inne hunden

– Å stenge inn en hund på et rom uten tilsyn på nyttårsaften er ikke lurt. Tenk deg selv at du er redd edderkopper. Du stenges inn på en celle, og etter hvert kommer det edderkopper strømmende inn under dørsprekken. Ikke akkurat terapi! ler veterinær Bente Akselsen ved Tromsdalen Dyreklinikk til Nordlys.

Å gi hunder beroligende midler er heller ikke uproblematisk, mener Akselsen.

– Vi ser at folk sender opp fyrverkeri hele romjula, ikke bare nyttårsaften. Det fører til at du må gi hunden beroligende en hel uke, noe som ikke er noen ønskelig situasjon, sier Akselsen.

Engelsk oppfinnelse

Nå kan du kurere hunden for lydfobi med en cd fylt med fyrverkeri-lyder. Det finnes også andre varianter med torden og trafikklyder. Ideen kommer fra England.

– Lydterapi på hunder er ikke noe nytt. Jeg har holdt på med dette siden 1995. Problemet til nå har vært å få tak i cd-er som har fungert. På tidligere cd-er ble hunden lurt; de trodde rett og slett ikke lyden de hørte kom fra nyttårsraketter. Men siden den nye cd-en kom på markedet i fjor, har mange flere hunder reagert, hevder Gry Eskeland.

Hun er veterinær, er med i Norsk Atferdsgruppe for Selskapsdyr og har jobbet med hunder og atferd i mange år. Hun jobber også for cd-produsenten «Sounds Scary» i Norge.

Men interessen for cd-ene blant hundeierene har ikke tatt av.

– Nei, interessen til nå har vært veldig beskjeden. Denne form for terapi krever mye tid og motivasjon fra hundeeiers side. Det tar minst to måneder å få effekt av behandlingen, forklarer Eskeland.

Gradvis tilvenning

Desensitisering – gradvis tilnærming og tilvenning – er en viteskapelig metode som ofte blir brukt på mennesker med fobier. Bente Akselsen ved Tromsdalen Dyreklinikk har nettopp begynt å anbefale denne behandlingstypen, og er overbevist om at den også fungerer på dyr.

– Jeg har tro på denne lydterapien, spesielt hvis man starter tidlig, når hunden er seks til ti uker. Jo tidligere en hund blir fortrolig med i utgangspunktet angstfremkallende lyder og situasjoner, dess bedre er det, mener hun.

Hun poengterer at du ikke nødvendigvis trenger en slik cd for å få ønsket effekt. Jevnlige turer ute i trafikken eller på skytebanen kan også gi deg en tryggere hund.

Gradvis tilvenning

Akselsen anbefaler hundeierne å lese bruksanvisningen nøye før de starter med lydterapien, ellers kan du ende opp med en enda mer engstelig hund. Det viktigste er at hunden gradvis blir eksponert for lydene.

– Ikke sett på cd-en og forlat rommet. Da kan hunden forverre fobien. Gi heller ikke hunden trøst. Det er det samme som å gi aksept til at hunden er redd. Ta heller frem en ball og lek med hunden samtidig som cd-en går. Da skaper den positive assosiasjoner til en situasjon den i utgangspunktet frykter, anbefaler Akselsen.

...

17-åring tok flysertifikat

Nyheter Som 13-åring solgte han bussturer i eget reisebyrå. I går tok Rune Furøy (17) sertifikat for småfly. Hva blir det neste? Les mer

LETEAKSJONEN I BRØSTADBOTN

...

Takker hjelperne

Nyheter Hans-Birger Torsteinsen sender en stor takk til alle som har stilt opp for å lete etter hans savnede mor. Les mer

Folk på Døgnvill

...

Dagens skjørt, dagens regnkåpe og dagens høyeste.

Les mer

DØGNVILL

...
Terningkast: 3

«Funker best til å klappe takten»

Døgnvill Ozzy Osbourne per 2010 er mer en entertainer enn en vokalist.

DEBATT: Hva synes du om konserten?

ALT OM DØGNVILL HER Les mer

...

Alt om Døgnvill

...

Alt om Døgnvill

...

Nordlys samarbeider med MittOppdrag.no

Nyheter Trenger du håndverker, boligmegler eller regnskapsfører i Tromsø eller Nord-Norge? Prøv Nordlys' nye gratistjeneste! Les mer

HVA SKJER HVOR?

...

Fotball Live

lørdag 11. sep. kl. 17:00
Tromsø - Brann

Kampstart om:

8 dager 20 timer 6 min. 6 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Haugesund - TIL

...

Babybilder uke 33

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.