Oslo (ANB): Høsten 2003 førte en folkeaksjon til at det ble satt opp eget «IKEA-fly» til Trondheim for nordlendingene. Nå vil de ha møbelgiganten til Tromsø.
Det er IKEA-entusiast Kim Ottar André Hauglid i Sørreisa i Troms som har tatt initiativet til den nye aksjonen, skriver TV 2 Nettavisen. Hauglid begrunner aksjonen med at det ikke har skjedd noe siden 2003. Han har satt seg ned og regnet ut hvor IKEA bør etablere seg for å få flest mulig kunder i regionen. Et varehus i Tromsø vil ligge innen fire timers kjøring for 227.000 personer. Det er to timer for langt å reise og over 70.000 færre potensielle kunder enn IKEA krever.
Hauglid mener den svenske møbelgiganten må fire på kravene hvis de skal etablere seg i Nord-Norge. Det ble gjort i Trondheims tilfelle, hvor reisetiden som ble lagt til grunn ble utvidet til tre timer.
Da Avisenes Nyhetsbyrå (ANB) sjekket listen ved 19.30-tiden fredag kveld hadde 445 personer skrevet seg på. Da var Narvik klart mest populær som håpefull IKEA-by; over halvparten ville ha varehuset nettopp dit.
Kommentar: Kommunalminister Liv Signe Navarsete (Sp) tenker nye tanker om norsk eldreomsorg.
Les hele kommentaren her
Tre personer falt flere meter ned fra en lift ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag. Alle skal være alvorlig skadd.
– Har et bra apparat rundt seg
Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.
Se bildene herChrister Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!