Slik har du aldri sett fiskeriene i nordområdene framstilt før. Jo mørkere farge, dess mer intensivt fiske.
Forskningsselskapet Ocean Futures laget dette kartet over fiskeriene i nord til NHOs årskonferanse i januar i år. Andre kart viser andre aktiviteter i nord. I alt ble det ble laget åtte grense-, ressurs- og logistikk-kart.
For disse kartene har Ocean Futures vunnet the 2006 BCS Award. Prisen som utdeles årlig av det britiske kartografiske selskapet regnes som en av verdens fremste kartpriser. Den omtales som kartverdenenes Oscar.
Kartene er ifølge juryen nyskapende.
– Vi la vekt på at de skulle være korrekte og inspirerende, men også vakre, sier daglig leder Jan Magne Markussen i Ocean Futures.
Magnussen forklarer at kartene er «krevende» i den forstand at de inneholder mye informasjon.
– Dette er en reaksjon på dagens trend med å forenkle og fokusere på bare ett eller et par aspekter. Vi forsøker i stedet å se ting i sammenheng.
Da vi lagde kartene la vi vekt på å få fram helhetlige presentasjoner, for eksempel ved å se olje/gass, fisk og skipsleder i sammenheng, sier han.
Kartene er resultat av samarbeid mellom flere organisasjoner. Det var Ocean Futures som hadde ideen til kartene og som samlet inn og bearbeidet alle dataene.
GIS (geographic information system) - arbeidet er imidlertid utført i Cambridge, mens en av USAs beste grafiske designere har stått for kartdesignet.
NHO har dessuten også bidratt med det elektroniske – i tillegg til å være oppdragsgiver.