Oslo Børs avsluttet handelsuka med en bred nedgang.
Hovedindeksen endte på 406,31 poeng, et fall på 1,4 prosent. Også ellers i Europa falt aksjeverdiene.
Samlet sett endte uken omtrent der den startet; nedgangen ble på 0,2 prosent.
Blant de mest omsatte aksjene i Oslo var det bare Yara (+1,6) som hadde oppgang fredag. Nedover gikk det blant annet med Statoil (-1,1), Telenor (-1,5), DNB (-3,1), Seadrill (-1,1), Subsea 7 (-3,7) og Marine Harvest (-1,5).
Den store taperen fredag ble Funcom, som tidligere denne uka lanserte onlinespillet «The Secret World». Markedet virker usikkert på om dette blir en ny suksess for selskapet, og aksjen endte med en nedgang på nesten 15 prosent. På en uke har Funcom-aksjen mistet drøyt en firedel av verdien.
Også ute i Europa var stemningen negativ fredag. Minst ille blant de toneangivende børsene sto det til i London, der FTSE 100-indeksen falt 0,5 prosent. I Paris og Frankfurt falt CAC 40-indeksen og DAX-indeksen 1,9 prosent. Børsene på denne siden rakk akkurat å få med seg utviklingen i USA, der skuffende tall over nye jobber slo negativt ut. I tillegg ser det ut til at Hellas ikke får en økonomisk redningsplan før i august.
Oljeprisene var fredag ettermiddag på vei nedover - aller mest amerikansk råolje, som gikk for 84,78 dollar fatet. Nordsjøolje ble omsatt for 98,50 dollar fatet. (ANB-NTB)
Snart begynner vi å glede oss til feriepengene. Men hva har du egentlig krav på?