...
Opel Insignia kommer snart med diesel og 4x4. Foto: Ole-Martin Lundefaret, Brooom.no

Insignia for norske forhold

Nå kommer denne med den «norske» kombinasjonen diesel og 4x4.

Knut Skogstad, Broom.no E-post
Publisert 14.07.2010 kl 11:47 Oppdatert 14.07.2010 kl 11:47

Tips en venn på e-post:

Opel Insignia har ikke klart å markere seg like godt på salgsstatistikkene her hjemme som den har gjort i de fleste andre europeiske land. Men nå får Opels forhandlere endelig en modell som er som skreddersydd bilønskene til Kari og Ola.

Snart kan du nemlig kjøpe Insignia med kombinasjonen diesel og 4x4. Og dermed har Insignia mye bedre forutsetninger til å lykkes i denne tøffe klassen.

Hovedmotstander blir VW Passat som har rundt 30 prosent av salget sitt med firehjulstrekk.

Nært i pris

Storselgeren hos VW er 2,0 TDI på 140 hk - med 4Motion. Dagens Passat blir snart erstattet av en ny modell, og derfor har VW en tid kjørt kampanjepris på denne.

Nå får du bilen i Highline-utgave til 392 180 kroner. Det må kunne sies å være en god pris - selv om det gjerne baller på seg med noen flere utstyrskroner før du er helt i mål.

Det er neppe helt tilfeldig at Insignia legger seg nært dette. I Essentia-utgave, koster stasjonsvogna med diesel og firehjulstrekk 410 000 kroner. Da får du altså 20 hester mer enn i Passaten. Interessant er det også at Opel tilbyr automatgir helt fra starten, det får du for et tillegg på 20 000 kroner.

400 biler i året

- Vi ser fram til å få Insignia med 4x4 for da å ha et svært bredt og komplett tilbud til kundene. 4x4 er svært interessant for det norske markedet, og vi var en sterk pådriver mot fabrikken for å få tilgjengelig en 160 hk versjon med 4x4. Vi regner med at ca 20% av Insignia-salget på sikt vil være 4x4 og det utgjør ca 400 biler på et fullt år - av et salg på 1600 Insignia, sier informasjonssjef Anita Svanes i General Motors Norge AS.

- Dette blir helt klart spennende for Opel, sier Brooms bilekspert, Benny Christensen.

Sliter tungt

- I Insignia har de en av klassens beste biler. Av en eller annen grunn gjenspeiles ikke det så godt på salgsstatistikkene. Årsakene til det er nok flere, vi vet blant annet at mange av Opel-forhandlerne sliter tungt. Men her får de i alle fall et produkt som vil være lett å selge inn til kundene, sier Benny.

- Passat har en knallsterk posisjon i Norge og kommer dessuten snart i kraftig oppgradert utgave. Derfor tror jeg ikke det er modellen som vil merke 4x4-Insigniaen mest.

Kommer i september

- Da tror jeg heller at Mondeo- og Avensis-kunder kanskje tar en ekstra tur innom Opel-forhandleren før de bestemmer seg. Ingen av disse kommer som kjent med firehjulstrekk. Og det er synd i et segment der mange ser på kombinasjonen mye plass, diesel og firehjulstrekk som den optimale.

De første Insignianene med diesel og 4x4 ventes til Norge i september.

...

Vil forby kjøring om natta

Motor Forbud mot kjøring om natta, forbud mot å ta med passasjerer og høyere aldersgrense for lappen vil redusere dødsfall på veiene, sier trafikkforsker. Les mer

...

Drastiske tiltak mot råkjøring

Motor Allerede annen gang ferske sjåfører blir tatt i å kjøre for fort, skal sertifikatet ryke, om samferdselsministeren får det som hun vil.

DEBATT: Hva mener du om å straffe de unge sjåførene ekstra hardt? Les mer

...

220 mil med problemveier

Motor 2.200 kilometer vei i Norge har større spordybde enn Vegdirektoratet anbefaler. Nå vurderes nye og strengere regler. Les mer

...

For en bobil!

Motor Nils Henrik er både kongen på rasteplassene og på veiene. Han har nemlig Europas største bobil. Les mer

...

Kan forsvinne fra Norge

Motor Det er i så fall dårlig nytt for de norske eierene. Les mer

Bilsøk

De siste bilene:

Selge bruktbil?

www.nordlys.no gir deg kortest mulig vei til de lokale kjøperne

Nyeste bildeserie!

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie
Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid. Arbeidet...
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder og manuell dirigering på grun...
Ev 6 Forsålitlvatnet - Djupåsen
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av vegarbeid i per...
Ev 6 Skjomen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid. Gjelder fra 01.07.2010 klokken 07:0...
Ev 6 Langfjordstrømmen bru (i Sør-Varanger kommune)
Redusert framkommelighet:
Ett felt stengt og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av opprydningsarbeid.
Ev 8 Kantornes - Nordkjosbotn (Laksvatn bru)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 60 km/t på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Ev 10 Sørdalstunnelen
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 50 km/t og innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Rv 82 Stokmarknes (i Hadsel kommune)
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Siste biltester:

...

Broom-test:

Auris med hybrid

Motor Toyota har puttet hybridteknologien sin inn i Auris - og det blir den en bedre bil av. Les mer

Været
  I dag I morgen
Tromsø   6.3°   9.0°
Harstad   6.5°   9.1°
Finnsnes   6.7°   10.3°
Bardufoss   5.6°   9.6°
Storslett   7.0°   8.7°
Skjervøy   7.2°   7.9°
Longyearbyen   3.9°   3.4°
Alta   5.7°   8.9°
Hammerfest   7.2°   8.3°
Vadsø   6.8°   8.9°
Kirkenes   7.4°   9.2°
Karasjok   6.0°   8.2°
Narvik   2.8°   8.1°
Svolvær   8.2°   9.9°
Bodø   8.0°   10.0°
Mo i Rana   6.6°   11.3°
Sandnessjøen   8.0°   10.4°

Nye bilder fra Autofoto

NYTTIG

...

Når er du promille-
fri?

Finn ut når du kan kjøre bil. Her kan du finne ut når du kan kjøre bil etter du har drukket alkohol.

Test deg selv!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.