Du vil ha sju seter, god plass, kjørekomfort og et ok utseende på din neste bil. Da spørs det om ikke Peugeot 5008 er ditt valg.
Klassiske sjusetere er strengt tatt ingen designbomber.
Som storfamilie har du egentlig vært nødt til å velge bort utseende til fordel for funksjonalitet. Peugeot har tydeligvis tenkt å gjøre noe med det, og personlig mener jeg de har lyktes på de fleste områdene.
Selv har jeg kjørt sjuseter i flere år nå, og er fullstendig klar over positive og negative sider ved familiefrakteren.
Etter som behovet endrer seg kommer mange med oss til den erkjennelsen at en mindre bil er på sin plass, uten at man har lyst til å gi slipp på sjuseterens positive sider. Det Peugeot har laget med 5008 er en høy stasjonsvogn, der hensynet til passasjerene tydeligvis er like viktig som til føreren. I andre seterad finner du tre individuelle seter som kan justeres både i lengderetningen og i seteryggen. Skal klappsetene i tredje rad benyttes, er det nødvendig å skyve setene i andre rad i fremre posisjon. Dette gjør selvfølgelig at beinplassen blir noe redusert, men det er for så vidt ikke et stort problem i 5008. Dette er i høyeste grad en romslig bil.
Peugeot har også laget et genialt og enkelt system for adkomst til baksetene, og det skal ikke være noe problem for barna i familien å være selvhjulpen her. I tillegg til å ha bra med plass, vil de bak sjåføren garantert sette pris på den forholdsvis høye seteplasseringen. Når det i tillegg er fri sikt oppover, skulle det meste være på plass for å sikre en hyggelig biltur.
Fører og forsetepassasjer er heller ikke ignorert av Peugeots designere.
Jeg sitter veldig bra i faste stoffseter og det er lett å finne ei kjørestilling som virker god. Peugeot har laget et monstrum av en midtkonsoll som jeg ikke helt skjønner vitsen med. Greit nok at girspak og det elektroniske håndbrekket skal sitte høyt, men her synes jeg man har tatt vel mye i. Ikke finnes det oppbevaringsrom i "kassen" heller.
Pluss skal franskmennene imidlertid ha for å ha utstyrt den nye modellen med store og oversiktlige betjeningsknapper, som i motsetning til i enkelte andre franske modeller har fått ei fornuftig plassering.
I vår testbil satt det en 1,6-liters turbodiesel med 109 hester og 240 newtonmeter. Sammen med den elektronisk styrte manuellkassen (EMG) oppleves ikke bilen direkte sprek, men det er vel neppe det kjøpegruppen her prioriterer høyest. EMG-kassen gjør at CO2-utslippet blir på utrolige 140 gram, og det igjen gjør 5008 til en avgiftsvinner i Norge.
Skulle det være ønskelig med diesel og automat finnes det i form av en 163-hesters toliter, men da spretter også innstegsprisen i været fra 339.000 til 449.000 kroner. Det finnes selvfølgelig bensinvarianter også, men det er nok dieselvariantene som blir volumselgere her til lands.
For dem som ikke er kjent med EMG-systemet til Peugeot, kan det nok oppleves uvant og sært.
Jeg ble ikke helt "venn" med systemet i løpet av ei helg, og fant det best å bruke den manuelle funksjonen. EMG er altså en manuell girkasse som styres automatisk. Systemet er likt det man finner i lastebiler og du kjenner tydelig at bilen skifter gir. Cluet er å slippe gassen rett før systemet selv skifter gir, for å få de mykeste girskiftene. Ønsker du at automatikken skifter på høyere turtall, kan det gjøres ved å velge sportsknappen ved girvelgeren. Smak og behag, men det skulle ikke forbause meg om det vanlige manuelle kassen blir de flestes valg.
Forbruket med EMG er faktisk av fabrikken oppgitt lavere enn for en bil med manuelt gir, selv om vi her snakker mikroskopiske forskjeller.
På veien oppleves 5008 både stille og ikke minst komfortabel. På våre noe humpete veier synes jeg imidlertid den virker noe stiv. Men i all hovedsak trives jeg bak rattet på 5008. Det romslige bagasjerommet kommer garantert til å falle i smak hos dem som har behov for sånt, så dette er etter min ringe mening noe så sjeldent som en perfekt familiefrakter.
Kalenderen fra Motorkalenderen | ||
Finn ut når du kan kjøre bil. Her kan du finne ut når du kan kjøre bil etter du har drukket alkohol.
Test deg selv!