...
? Useriøst og en hån mot våre lesere, sier journalist Helge Simonsen (t.v.) og fungerende redaktør Espen Johansen om at avisa nektes akkreditering til Parkenfestivalen. Foto: Gull H. Pedersen

Festival nekter avis adgang til festivalen

- Et hån mot våre lesere, sier journalist Helge Simonsen.

Publisert 31.07.2012 kl 21:10 Oppdatert 01.08.2012 kl 07:57

Tips en venn på e-post:

- Det er fullt på pressebenken, svarer arrangøren.

Musikkfesten som starter i Bodø 17. august har ikke plass til en eneste journalist fra Saltenposten.

Det har fungerende redaktør Espen Johansen fått beskjed om.

- Jeg synes det er merkelig at det ikke er plass til én journalist slik vi har søkt akkreditering for. Dette betyr at vi ikke kan gi våre lesere fra indre Salten bilder og reportasjer fra festivalen slik vi har gjort tidligere, sier Johansen til Avisa Nordland.

- Et hån

Journalist Helge Simonsen, som har ansvar for musikkdekningen i avisa med utgiversted Fauske, sier sin klare mening om saken i en kommentar i tirsdagsutgaven.

Han poengterer at Parken har rundt 1000 tilreisende fra avisens dekningsområde og ikke minst band og artister fra Fauske og omegn på samtlige scener.

«For Parkenfestivalen vil ikke lengre ha Saltenposten inn på sitt område. Det som hos absolutt alle andre arrangører av kulturelle begivenheter i Salten er en formalitet, har hos Parkenfestivalen blitt et problem.», skriver Simonsen.

Han mener avslaget på akkrediteringssøknaden er en hån mot avisens lesere.

Forstår ikke

Til Avisa Nordland sier Simonsen at han ikke forstår holdningen.

- Det har aldri vært et stort påtrykk fra riksmedia eller journalister utenfor Salten. Er det slik at Avisa Nordland og NRK Nordland fyller alle presseplassene på en utendørs festival, da er noe galt, sier Simonsen.

Helt feil

Gøran Aamodt i Parkenfestivalen mener arrangøren er i sin fulle rett til å sile hvem som skal inn og dekke arrangementet.

- Det er foretatt en helhetsvurdering av situasjonen og vi har ikke plass til Saltenposten denne gang. For oss er det viktig å få inn medier som dekker Parken på en slik måte at vi har mest igjen for dette og Saltenposten er ikke en avis som dekker festivalen året gjennom slik andre gjør, sier Gøran Aamodt.

Han reagerer på at Saltenposten i e-post har reagert på avslaget og i tillegg forlangt å få se hvilke medier som er akkreditert.

- Det blir helt feil. Vi forbeholder oss retten til å vurdere hvem som skal inn og hvor mange.

– Hvor mange medier og journalister er akkreditert?

- Det har jeg ikke full oversikt over, men jeg vil anta rundt 30 mediefolk totalt. Av disse kommer 14 fra Avisa Nordland, sier Aamodt.



Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: kundesenter@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Cecilie Stefanussen
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.