Ny bok om en feit papegøye og en livsfarlig jentejerv

TROMSØ:En feit og engstelig papegøye, en manisk depressiv muldvarp og en livsfarlig jentejerv er hovedpersonene i Endre Lund Eriksens nye bok. I går ble den lansert til akkompagnement av ivrige papegøyer og undulater.

Hege I. Hanssen E-post
Publisert 03.04.2004 kl 09:35 Oppdatert 03.04.2004 kl 10:18

Tips en venn på e-post:

...
BOKLANSERING Endre Lund Eriksen leste høyt fra sin nye bok «Jafs. Flukten fra Villmarka Zoo.» mens papegøyen Jakop og klasse 3b fra Gyllenborg skole fulgte oppmerksomt med. Foto: Torgrim Rath Olsen

Med en papegøye som ler på de rette stedene på skulderen og et kor av småfugler i bakgrunnen, leser Endre Lund Eriksen fra sin nyeste bok «Jafs. Flukten fra Villmarka Zoo». De innbudte gjestene fra klasse 3 b ved Gyllenborg skole konkurrerer med musene om å være stille, og bare amasonpapegøya Jakop er frekk nok til å avbryte forfatterens høytlesning.

«Jafs» starter i Samantras dyrebutikk. Hovedpersonen er den cubanske amasonpapegøya Castro som rømmer fra butikken og havner på en actionfylt ferd på leting etter sin bror Aron. I virkeligheten befinner vi oss i dyrebutikken Fugler og Akvarier i Tromsø, men det kunne nesten vært Castro som satt der på Lund Eriksens skulder og lo.

Frigjøringshelten Castro

– «Jafs» er en dyreroman med spenning og humor. Tematikken er at det ikke alltid er de du tror likner deg som er de som er mest lik deg. Kanskje er det de du minst trodde som likner deg mest, sier han, mens Jakop skravler i munnen på ham, «god dag, god dag .»

Ifølge forfatteren er papegøyen Castro en frigjøringshelt, uten at han vil gjøre honnør på en annen Castro.

– Castro er en antihelt som må gjennom en modning. Han er tjukk og tror ikke at han kan fly, og han er veldig engstelig av seg, forteller han.

Grunnen til at han har skrevet om dyr denne gang, har litt sammenheng med interessen for fugler.

– Jeg har vært opptatt av fugler fra jeg var veldig liten. Jeg fikk en undulat da jeg var ti, men det var ikke mulig å gjøre den tam. Etter hvert fikk jeg fire undulater og fem sebrafinker, forteller Endre Lund Eriksen, som på grunn av allergi ikke lenger har fugler hjemme.

Tredje bok

«Jafs» er Endre Lund Eriksens tredje bok. Tidligere har han gjort enorm suksess med debutboka «Pitbull-Terje går amok» som 10.000 så langt har kjøpt. I fjor kom voksenromanen «Ingen kan stopp meg no».

– Hvorfor ble det ny barnebok?

– Hvorfor ikke? spør Lund Eriksen, og Jakop ler høyt, tydelig på parti med sin nyervervede forfattervenn.

– Det er ikke enkelt å skrive barnebøker. Historien må sitte veldig godt. Barn er vante lesere, og merker fort om det ikke er hold i historien, sier han, og håper selvsagt at boka når like mange som historien om Pitbull-Terje har gjort.

I «Jafs» får leserne i tillegg til Castro møte jerven Jippi, en livsfarlig jentejerv, og muldvarpen Mogens som er nærmest manisk-depressiv, og etter hvert også Castros bror Aron, som kanskje ikke er helt som Castro hadde tenkt seg.

Mye personlighet

For å klare å sette seg selv og leserne inn i dyrelivet, har Endre Lund Eriksen lest en del fakta om dyr, fått hjelp fra en fuglekyndig venn, og lest flere dyreromaner for å se hvordan andre har gjort det.

– Det er fascinerende å jobbe med dyrekarakterer. Man må finne grensen mellom dyr og menneske, og man må gi dem en tilleggsegenskap med at de kan snakke med hverandre, forteller forfatteren, som er oppvokst i Bodø, men som har bosatt seg i Tromsø.

Ungene fra 3b på Gyllenborg er mest opptatt av Jakop. Hvor gammel han er, om han kan snakke og om det koster noe å gi ut bok.

– Tok det lang tid å skrive boka? undrer en.

– Det tok 1 1/2-2 år, men midt i var det ett år der jeg nesten ikke jobba med den, forklarer Lund Eriksen.

Han er allerede i gang med et nytt bokprosjekt, men først skal han få «Jafs» til å fly.

«Jafs» passer ifølge forfatteren best for barn fra 6 år. Den er illustrert av Bjørn Ousland.

Mest lest nå

...

Hvem liker deg ikke på Facebook?

Kultur Slik kan du se hvem som har fjernet deg som venn på Facebook. Les mer

...

Kvinne (61) omkom

Nyheter En 61 år gammel kvinne omkom i en kollisjon mellom en bil og en lastebil torsdag kveld. Les mer

...

Dyreste vare på Rema: 79.500 kr.

Nyheter Nei, det er ikke feilprising. Les mer

...

Vikarlærer skal ha truet med å knuse ansiktet til 12 år gammel jente

Nyheter Læreren kom hjem til jenta som var alene hjemme og truet med å vansire henne for resten av livet. Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.