Ga Mansur friheten tilbake

– Dette huset betyr mye for meg, sier forfatteren Mansur Rajih. I går kom han for første gang hjem til forfatteren Kirsti Blom, fem år etter at hun var med på å gi ham friheten tilbake.

Les Puls for juni her

...

A1 til Tromsø for første gang.

Les hele magasinet i pdf
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 83 Langvassbukt - Flesnes ferjekai
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 30 km/t og kan bli stengt i perioder på inntil 15 minutte...
Fv 86 Trongstraumen bru - Krokelva
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer på grunn av vedlikeholdsarbeid i pe...
Fv 87 Rundhaug - Øverbygd
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 2 timer, nedsatt hastighet til 60 km/t på g...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 6

Årets album-kandidat

student DAN SARTAIN «Dan Sartain Lives» Les mer

...
Terningkast: 4

Dykker dypere

Musikk WOVENHAND «The Threshingfloor» Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

...
Terningkast: 5

Befriende barnefilm

Film Det er befriende å se en barnefilm laget på den gamle måten - med ekte mennesker i hovedrollen. Les mer

...
Terningkast: 3

Miley blir voksen - nesten

Film «The Last Song» er tenåringsheltinnen Miley Cyrus (fra «Hannah Montana») sin første seriøse rolle. Les mer

Tove Myhre E-post
Publisert 03.10.2003 kl 04:00 Oppdatert 15.10.2003 kl 15:00

Tips en venn på e-post:

...
HJEMME Forfatterne Kirsti Blom og Mansur Rajih skulle gjerne bodd nærmere hverandre. Men vi er forbundet for livet, sier Mansur Rajih om kollegaen som var med på å sette ham fri. Foto: Lina Livsdatter

TROMSØ Mansur Rajih husker datoen godt. 13. september 1995 kom Kirsti Blom for første gang til Jemen for å møte Mansur. Han hadde da sittet 13 år i fengsel, dømt til døden for et mord han ikke hadde begått. De første sju månedene i fangenskap satt han isolert i ei underjordisk celle.

Pisket og slått

Det første året ble han torturert – han ble pisket, hengt opp på ei jernstang etter hender og føtter, han ble slått med stokker, hver gang han holdt på å sovne, helte vaktene vann på ham. I sju år satt han med fotlenker, og når den fysiske torturen tok slutt, begynte den psykiske.

– Da dere kom, var jeg veldig trett, sier Mansur og ser på Kirsti, som på den tida satt i styret i Den norske Forfatterforening og ledet det internasjonale arbeidet. Da forfatterforeninga feiret 100-årsjubileum, benyttet de anledninga til å fokusere på de samme sju forfatterne som International P.E.N. fokuserte på i forbindelse med «Writers and Prisoners Day».

– Fra Kulturdepartementet, UD og Norad fikk vi en million kroner i gave til å arrangere et symposium om ytringsfrihet, og vi brukte symposiet i Stavanger til å fortelle om de sju forfatterne, sier Blom.

En av forfatterne var Mansur, og det var Kirsti som fikk ansvaret for å lede reisen til Jemen. Første gang reiste hun sammen med Kari Vogt, Wera Sæther og Izzat al-Ghazzawi.

– Da vi kom, så du bare på oss og sa: Her er jeg! Det var en skjellsettende opplevelse. Du hadde bevart lyset i deg, tross alt. Vi bare måtte komme igjen, sier Kirsti.

Det skulle bli flere reiser for å møte visepresidenten og øve press på myndighetene. Og det var ikke bare fra Norge det ble jobbet for å sette Mansur fri. Amnesty International hadde siden begynnelsen av 1990 engasjert seg i Mansurs skjebne, Unesco var engasjert, det samme var flere arabiske organisasjoner, Yasir Arafat uttalte seg og det internasjonale presset økte.

Et helvete

– Amnesty sa at på grunn av den nye politiske situasjonen i Jemen med at nord og sør var slått sammen, hadde Mansur fått friere soningsforhold. De mente det da var en mulighet for å få ham ut av fengselet, og det var vår målsetting, sier Kirsti.

– De kom for å kjempe for min frihet. De arbeidet hardt, men myndighetene prøvde til siste øyeblikk å knekke meg, sier Mansur, som hver dag fikk høre: Vi skal drepe deg!

– Jeg ventet hver dag på at de skulle komme og gjøre det.

Men vendepunktet kom da Jemen måtte ha et stort lån fra EU. Og EU sa ja. På én betingelse: Frigi Mansur.

– Det var en av betingelsene som gjorde at det løste seg, mener Kirsti Blom, som selv ikke var til stede i 1998 da charge d'affairs Arne Hoel hentet Mansur ut av fengselet. Men hun var der noen måneder før med en norsk-arabisk delegasjon.

– I august 1997. Da var det veldig kritisk. Da var du sånn: Enten kommer jeg ut, eller så dør jeg, sier Kirsti.

Men Mansur kom ut, diplomat Hoel fulgte ham på flyet til Norge og Stavanger, der han ble landets første fribyforfatter. Da var han førti kilo. Og fire måneder seinere døde faren hans. Også han satt fengslet.

– Er det vanskelig å fortelle om de 15 årene du satt i fengsel?

– Ja. Det er vanskelig. Det var et helvete. Jeg måtte gjøre noe for ikke å bli syk eller gal, sier Mansur og tar hendene til hodet.

Det Mansur gjorde var å skrive dikt. Og han smuglet dem ut via sin kone, som han hadde vært gift med i to dager da han ble arrestert. Og diktene fant veien ut til aviser i hele den arabiske verden.

En virkelig dikter

– Jeg måtte holde på min kjærlighet og min tro, sier forfatteren, som i diktet «Stolthet» sier det sånn:

Gløym ikkje: det fins framleis håp/Det fins i tankane dineIMurane har bare ei dør/Fridomen har tusen

– Det fengselet du satt i var bygd for 300, men det var 1300 der. Det er utrolig at du kunne skrive dikt i det bråket, sier Kirsti.

– Ja, men du vet, når et dikt kommer, da kommer det, og da må man skrive det ned, sier Mansur og legger til:

– Med vanlig tanke kan man ikke forstå det som skjer. Men med dikt kan man gå gjennom det, sier Mansur, og ber om å få tenne en sigarett.

– Jeg blir litt nervøs når jeg snakker om disse tingene, sier han som da han ble arrestert var et framstående medlem av Den Nasjonale Demokratiske Front og hadde lang erfaring i å kjempe for menneskerettigheter.

I dag jobber Mansur igjen for menneskerettigheter og ytringsfrihet. Han er etablert i Stavanger med sin kone Afrah og deres sønn Mohamed, som snart fyller fire.

– Livet i eksil har vært en ny periode. Jeg har måttet etablere meg på nytt som menneske. Begynne på null, sier Mansur, som har gitt ut to kritikerroste diktsamlinger i Norge og jobber i dag ved Stavanger fribysenter.

– Mansur er en stor dikter, en virkelig dikter, sier Kirsti.

– Takk. Det betyr mye for meg, dette huset. Endelig er jeg hos kjære Kirsti...

...

Reginiussen til Italia

Sport Skal på utlån til Lecce. Les mer

...

Drage tatt ut på G18

TIL-magasinet Thomas Drage skal spille dobbeltlandskamp mot Danmark. Les mer

...

Tankbil av veien

Nyheter Kjørte i grøfta på Senja. Les mer

Hjulløs bil

Nyheter Tyv parkerte bilen på klosser og tok med seg alle hjulene. Les mer

...

ALT om Riddu 2010

Nordlys følger festivalen

...

Festivalkartet

Kultur Full oversikt over festivalene i sommer. Les mer

HVA SKJER HVOR?

...
  • Spill på nordlys.no
  • 16 prosenter til topps?

    Hun er bare et femtevalg i V5 og markert på seksten prosent. I kveld utfordrer Eternal O favoritten Montana F.H. i V5-4B.
  • Herlige drag i Dagens Dobbel

    I dag anbefaler vi både V5 og DD-spill. Dagens Dobbel er svært interessant med vår banker Moore som er et fjerdevalg i V5. Like interessant er Touch Me Felicia som femtevalg i V5-5.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Tromsø - Stabæk

Kampstart om:

3 dager 0 timer 51 min. 0 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Babybilder uke 29

...

Her er de nye hjerteknuserne! Noen du kjenner?

Se bildene

Bagjump

...

Adrenalinkick på Strandtorget.

Se bildene
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.