Halvdan Sivertsen ordnet julestemning i Kulturhuset.
BILDER: Halvdan i Kulturhuset
Vår kanskje kjæreste visesanger, Halvdan Sivertsen, klarte akkurat det han hadde intensjoner om å gjøre med forestillingen "Mot jul" i Kulturhuset søndag kveld.
Med en låtsammensetning preget av jul og et par gamle slagere tryllet han og hans særdeles velspillende band fram julemusikk på en måte som fikk alle av de om lag 600 oppmøtte publikummerne i julestemning.
Og Sivertsen står jo selv for det mange av oss forbinder med julen: Kjærlighet, samhold og humor.
Sistnevnte er, på naturlig Halvdan-vis, en sentral del av forestillingen, og den akk så scenevante visesangeren gjennomfører konserten så godt at man tar seg selv i å nyte musikken, før man i det neste øyeblikk gapskratter av vitsene.
Det rykker rivende i rockefoten det ene sekundet, og klumper seg i halsen av hans varme ord til ettertanke i det neste.
Og det er nettopp denne stadige skiftingen av sinnstemninger som gjør denne julekonserten så sabla bra: Sivertsen vet hvordan å spille på hele følelsesspekteret til publikum, og gjør det ekstremt godt.
Konserten var så absolutt verdt de 30 ekstra minuttene i kø grunnet tekniske problemer, med tanke på at man ikke bare får en oppvisning i musikk – men også poesi og et realt stand-up-show på kjøpet.
Vakre "Jul i Nord" og råtøffe "Ola Diger" åpner konserten, før han etter hvert får med seg sin kone Marit Ellisiv Bakken på en flott nordnorsk versjon av den kjente juleklassikeren Fairytale of New York av The Pogues.
Ellisiv Bakken synger helt OK, og bidrar på flere låter gjennom konserten. Et fint samspill.
Publikum får seg et realt sjokk på slutten av en morsom Michael Jackson-inspirert versjon av "Venta på toget" når det smeller i fyrverkeri, og kan ikke gjøre annet enn å forlate salen i varm glede etter å ha hørt den fantastiske fremføringen av "Sola i desember".