Sivert Høyem blir norsk headliner på Bukta. Del ditt Bukta-minne med oss, og vinn gratis festivalpass! Send ditt Bukta-bilde til konkurranse@nordlys.no
Det jobbes på høyoktan i Bukta-festivalen, selv om det er noen måneder igjen til festivalen. Nå er det klart; Sivert Høyem blir norsk headliner.
LES OGSÅ: Slik vinner du festivalpass
- Han er jo en slags husartist hos oss. Vi gjorde en evaluering etter forrige festival. Der spurte vi blant annet publikum om hvilke tre artister de ville ha tilbake hvis de fikk velge fritt. Sivert Høyem kom foran både Nick Cave og Neil Young, forteller festivalsjef Robert Dyrnes.
Høyem er noe av en gjenganger under rockefestivalen i Tromsø. I 2004 gjorde han en konsert med Madrugada og en solokonsert. I 2005 spilte Madrugada. I 2007 gikk Sivert Høyem på scenen i Bukta - kort tid etter den tragiske bortgangen til gitarist Robert Burås. Mange framhever den følelsesladde konserten som sitt sterkeste Bukta-minne. I 2008 spilte Madrugada igjen, og konserten i 2010 blir Høyems sjette konsert.
LES OGSÅ: Festivalsjefens beste minne
- Vi må ikke glemme at han var gjesteartist med Milestone Refinery, og ikke minst at han danset på scenen med Iggy Pop, ler Robert Dyrnes.
Sivert Høyem var ikke tilgjengelig for kommentar, men manager Per Eirik Johansen sier at det var et lett valg for artisten å si ja til nok et Bukta-gjensyn.
- Vi snakket om hvilke festivaler han ville gjøre for en stund siden, og Bukta var øverst på ønskelista.
Også som soloartist har Sivert Høyem eventyrlig suksess. Den siste skiva Moon Landing nærmer seg 60.000 solgte eksemplarer, og av de 29 konsertene på den nylig avsluttede norgesturneen var 80 prosent helt utsolgt.
LES OGSÅ: Kråkesølv klar for Bukta
- Sivert Høyem har et helt spesielt forhold til Tromsø. Det startet helt i begynnelsen med Madrugada, og det var helt bevisst at vi startet turneen i Tromsø. Da visste vi det ville bra, sier Johansen.
Driv måtte sette opp ekstrakonserter under Høyems turnéstart i høst, og holdt til sammen tre utsolgte konserter.