...
Mads Gilbert og Siren Kathrine Waarøe tror kombinasjonen av bilder, musikk, lyd og maleri vil gi publikum en meget sterk opplevelse. Foto: Lina Livsdatter

Sterke følelser

Mads Gilbert forventer at forestillingen «Eksponert: Bilder av krig» setter følelsene i sving hos publikum.

Andrea Hegdahl Tiltnes E-post
Publisert 25.11.2009 kl 21:33 Oppdatert 25.11.2009 kl 22:07

Tips en venn på e-post:

...
Ulf Jensen og Bente-Liss Roaldsen visste på forhånd at de ville bli rørt av forestillingen. Foto: Lina Livsdatter
...
Ragni Løkholm Ramberg og Tone Marie Myklevoll forventer en sterk og spesiell opplevelse. Foto: Lina Livsdatter

– Jeg mener at kultur er et sterkt uttrykksmiddel for å formidle samfunnsproblem, konflikt og store spørsmål, sier Mads Gilbert.

Snart skal han på scenen i forestillingen «Eksponert: Bilder av krig». Her skal han lese en tekst han har skrevet basert på opplevelser på Gaza.

Kjetil Høeg har regissert forestillingen og satt VG-fotograf Harald Henden sine krigsbilder sammen med musikk fra Shostakovich og Strauss. Tromsø Kammerorkester står for musikken. Billedkunstner Siren Kathrine Waarøe maler også live på scenen under konserten.

– Verdifullt

– Jeg synes det er verdifullt at Tromsø kammerorkester tar dette samfunnsansvaret. Jeg tror forestillingen vil sette store følelser i sving hos publikum, og håper det fører til at hver enkelt føler ansvar for å gjøre noe, sier Gilbert. Publikum som står utenfor og venter på å få komme inn forventer å bli berørt.

– Jeg tror kombinasjonen av disse uttrykksformene gir en god og sterk formidling som når fram til folk, sier Bente-Liss Roaldsen.

Hun visste på forhånd at hun ville bli berørt av forestillingen.

– Krig er et tema man ikke kan gå uberørt ifra, sier hun.

– Jeg kjenner litt til fotografen fra før. Han har vært i krig i mange år, og er dyktig, sier Ulf Jensen.

Han er spent på å oppleve hvordan bildene fungerer sammen med musikk.

– Ord kan ikke beskrive

Siren Kathrine Waarøe har sett en god del av bildene på forhånd, og forventer en sterk opplevelse både for seg selv og publikum.

– En forestilling som denne er nok en sterkere opplevelse enn å se Dagsrevyen. Jeg tror man kommer nærmere. en forestilling som denne gir noe ord ikke kan beskrive, sier hun.

Mest lest nå

...

Sexolog-Kristin vil angi gifte menn på Facebook

Nyheter Kristin Spitznogle har sett seg lei på slibrige menn i faste forhold. Les mer

...

- Ble voldtatt

Nyheter Jenta inviterte en mørkhudet mann inn så han skulle slippe å vente på drosjen ute i kulda. Så hev han seg over henne straks de var inne, og hun ble voldtatt.Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.