Kiev (ANB-NTB-DPA): UEFA-president Michel Platini fortsatte torsdag sin inspeksjonstur til de neste EM-arrangørene, og fikk flere forsikringer.
Dagen etter at han besøkte Polen og fikk statsminister Donald Tusks garanti for at både arenaer og infrastruktur vil stå ferdig i tide, fikk han høre mye av det samme i Ukraina.
– Vi akter å gjennomføre en turnering med høy standard, sa statsminister Julia Timosjenko etter møtet med Platini.
– Hele laget som jobber med å forberede OL i 2012 er samlet her, så vi kan diskutere hvordan vi skal gjøre mesterskapet til en stor opplevelse for hele verden og et bevis på at Ukraina er en troverdig partner, sa hun.
Torsdag kveld møtte Platini også president Viktor Jusjtsjenko og fikk høre mye av det samme.
UEFA gjorde det torsdag klart at signalene fra Polen er positive. I Ukraina måtte pekefingeren i større grad fram.
– Ansvaret for EM er både deres og mitt. Situasjonen er ikke som vi trodde den ville være, og vi må jobbe mye med det, sa han.
Inspeksjonsturen skal resultere i en statusrapport som vil bli lagt fram på UEFA-styremøtet i Bordeaux i slutten av september. Om det blir nødvendig å trekke i nødbremsen og finne en annen arrangør, må det gjøres da.
– I løpet av tre måneder har vi fått klarhet, sa Platini.
Ukrainske medier har de siste dagene skrevet at UEFA vurderer å redusere antall kamper i landet, eller fjerne landet helt som EM-vert, på grunn av den manglende framdriften i forberedelsene.
Tyskland, Spania og Italia har alle vært nevnt som kandidater til å overta EM på kort varsel, men Platini sa sist helg at man vil gjøre alt for å sikre at mesterskapet kan gjennomføres i landene som har fått oppdraget.
Største problem for Ukraina er renovasjonen av Olympiastadion i Kiev, som har vært lagt på is på grunn av en tvist om eierskap til landet. Onsdag, dagen før Platinis ankomst, var det aktivitet på byggeplassen for første gang siden mars. (ANB-NTB)
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.176.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: org.xml.sax.SAXParseException: A DOCTYPE is not allowed in content.
, group
X-Trace-App: [componada ; akut.api.kunder.linpro.no ; Thu Feb 09 22:40:27 CET 2012]
X-Trace-App: [corredor ; grundtal.api.kunder.linpro.no ; Thu Feb 09 22:40:27 CET 2012]
Nå kan du følge
Tromsø på mobilen!
Send: NLF TIL til 2005