Xavi ble EM-konge

Wien (ANB-NTB): Xavi Hernándes ble av UEFAs tekniske studiegruppe utropt til EM-turneringens beste spiller.

Publisert 30.06.2008 kl 13:06 Oppdatert 30.06.2008 kl 13:09

Tips en venn på e-post:

...
Xavi ble kåret til årets spiller i EM. Foto: Digitalsport

Omtalte lag og spillere


– Vi synes han legemliggjør Spanias spillestil. Han dikterer tempoet og er ekstremt innflytelsesrik i det spanske pasningsspillet, sa Andy Roxburgh som har ledet studiegruppen da han offentliggjorde valget mandag.

Kongetittelen var alt annet enn opplagt, og Barcelona-spilleren ble ifølge Roxburgh valgt fra «en haug med kandidater».

– Jeg vil ikke gå i detaljer om diskusjonene, men vi hadde mange spillere som ble vurdert, sa han.

Ikke plass til Ronaldo

Det ble også tatt ut en «allstartropp» på 23 spillere, alle hentet fra lagene som tok seg videre fra gruppespillet. Blant dem var det ikke plass til Cristiano Ronaldo, som før sluttspillet var favoritt til å bli EM-konge. Ikke færre enn ni spanske spillere kom med i stjernetroppen.

– Vinneren pleier å prege valgene. Vi kunne tatt ut 13 eller 14 spanske spillere, men syntes ikke det ville være passende, sa Roxburgh, som kunne fortelle at valgene til de ni erfarne trenerne i studiegruppen slett ikke var enstemmige.

– Det eneste vi alle var enige om var de tre keeperne, ellers var det mange diskusjoner.

Bare én tyrker

Ved siden av ni spanske spillere var det fire russiske spillere, tre tyske, to nederlandske og portugisiske, én hver fra Tyrkia, Italia og Kroatia.

– Vi burde kanskje hatt med flere enn en tyrker, men de hadde så mange skader og utelukkelser. Deres suksess var mer kollektiv, sa Roxburgh.

Studiegruppen valgte å dele i fem kategorier: Målvakter, forsvarsspillere, defensive midtbanespillere, offensive midtbanespillere og spisser.

– Keeperne var greie: Gianluigi Buffon, Iker Casillas og Edwin van der Sar. Så ble det vanskelig. Men vi valgte seks forsvarere: José Bosingwa, Philipp Lahm som var en viktig grunn til at Tyskland kom til finalen, Carlos Marchena og Carles Puyol som var det beste stopperparet, Pepe og Jurij Zjirkov, sa Roxburgh.

– Blant defensive midtbanespillere valgte vi Hamit Altintop som løp over hele banen og symboliserte tyrkernes innsats, Luka Modric som er ekstremt kreativ, Marcos Senna som var veldig viktig foran Spanias bakre firer, Xavi som dikterte tempoet og Konstantin Zyrjanov som løp enorme distanser.

Lyste opp

Neste kategori omfatter ifølge Roxburgh spillere som opererer nesten som spisser, men spiller dypere.

– Michael Ballack hadde sine problemer men var viktig for Tyskland. Cesc Fabregas påvirket hver kamp og var ekstremt viktig, så er det Andres Iniesta, Lukas Podolski og selvsagt Wesley Sneijder som scoret to av turneringens flotteste mål, sa han.

– Blant spissene valgte vi Andrej Arsjavin som vi føler lyste opp turneringen da han kom inn. Roman Pavljutsjenko hadde flotte bevegelser og er en moderne spiss, og så har vi Spanias duo David Villa og Fernando Torres.

Bare fire spillere i troppen på 23 var med i mesterligaens allstartropp. (ANB-NTB)

søndag

29

juni

Tyskland - Spania 0 - 1

EM Sluttspill 2008 - søndag 29. juni kl 20:45, Ernst-Happel-Stadion

Les fullstendig kampreferat

Mest lest nå

Her tar han en super-spansk én!

...

Motor Denne bilisten orket ikke vente lengre. Har du sett noen frekkere? Les mer

...

Nå kommer kjempemelka

Nyheter Selges i nord fra neste uke. Les mer

...

Navnet frigitt

Nyheter Navnet på den 16-årige jenta som omkom er frigitt. Les mer


Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør: Anders Opdahl
Digitalredaktør: Danny J. Pellicer
Adm. dir.: Nils H. Hansen
All videre bruk av stoff
og annonser fra Nordlys
er ulovlig uten særskilt avtale.

NORDLYS I SAMFUNNET

Les rapporten:
Nordlys i samfunnet
Se jubileumsvideo:
Nordlys i 110 år

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.