Statskirken kan aldri bli demokratisk

Redaktør av KirkeNytt, Svenn A. Nielsen, mener Den norske kirke er grunnleggende udemokratisk fordi det er altfor få som bruker stemmeretten sin. Selv om flere brukte stemmeretten sin, kan Den norske kirke aldri bli demokratisk.

...

Alt om Døgnvill

Ev 8 Kantornes - Nordkjosbotn (Laksvatn bru)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 60 km/t på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Ev 10 Sørdalstunnelen
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 50 km/t og innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 51 Stordal - Skardmunken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder på grunn av vegarbeid i periodene: Onsdag til fredag fr...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 5

Fortsetter oppturen

Musikk IRON MAIDEN «The Final Frontier» Les mer

...
Terningkast: 5

Mørkt og mektig

Musikk THE BRIGADE «Dead Man’s Gold» Les mer

...
Terningkast: 5

Sterk krigsdokumentar

Film "Armadillo" er nervepirrende og dyktig laget Les mer

...
Terningkast: 5

Ubehagelig god

Film "The kid" får deg til å forlate kinosalen opprørt og sint. Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

Jonas Eilertsen, leder Tromsø Venstre
Publisert 27.10.2006 kl 09:31 Oppdatert 27.10.2006 kl 10:13

Tips en venn på e-post:

Grunnen er enkel. Da det skulle utnevnes ny biskop i Hamar bispedømme, var det ikke medlemmene av kirken som sto for utnevnelsen. Det var det Nielsens partifelle Trond Giske som sto for. Folket som valgte inn den rødgrå regjeringen var langt fra alle medlemmer i statskirka. Det er grunnleggende udemokratisk at jeg som HEF-medlem skal ha noe som helst å si på hvordan kirken skal styres. Derfor må kirken fritas fra statlig styring.

Vil ha en sekulær stat

Venstre vil gjøre Norge til en sekulær stat, der stat og religion er fullstendig atskilt fra hverandre. Alle religioner må likestilles, og ingen religion skal være nevnt i Grunnloven.

Valg av livssyn er et personlig anliggende, og livssynsfrihet er en viktig sosialliberal verdi. Alle borgere må kunne føle at de blir likeverdig behandlet uansett hvilke valg de gjør på dette området, som dypest sett har med den enkeltes samvittighet og identitet å gjøre. Nielsens forslag om at kirken skal ha spesiell forrang ved valg samtidig med kommunestyrevalget, blir feil for den sekulære stat og for kirken.

I et samfunn i endring er toleranse og respekt for andres valg og ytringer på tros- og livssynsområdet viktige verdier. Et samfunn vil være et mangfold av ulike tros- og livssyn, og staten bør være sekulær. I en sosialliberal stat er det en offentlig oppgave å legge til rette for et mangfold hvor den enkelte selv på fritt grunnlag kan velge hvilket trossamfunn hun eventuelt vil være medlem av. Venstre ønsker derfor å skille kirke og stat. Dette skillet må gjennomføres på en slik måte at det fortsatt blir rom for en bred folkekirke i det norske samfunn.

Grunnleggende rettighet

I tråd med målsettingen om full livssynsfrihet, må det ikke være krav om bekjennelse til en bestemt religion for å inneha offentlige stillinger. Livssynsfrihet er en grunnleggende rettighet også for regenter og statsråder. Bestemmelsene om bekjennelsesplikt må derfor oppheves. Formålsparagrafene for offentlige samfunnsinstitusjoner, bl.a. skoler og barnehager, må endres slik at de er livssynsnøytrale og er inkluderende for alle uavhengig av tros- og livssyn.

Det viktigste vi kan gjøre for å skape et godt samfunn er å få mer toleranse og respekt for andres meninger og livssyn. Det gjør vi ikke gjennom at staten favoriserer én religion.

...

17-åring tok flysertifikat

Nyheter Som 13-åring solgte han bussturer i eget reisebyrå. I går tok Rune Furøy (17) sertifikat for småfly. Hva blir det neste? Les mer

LETEAKSJONEN I BRØSTADBOTN

...

Takker hjelperne

Nyheter Hans-Birger Torsteinsen sender en stor takk til alle som har stilt opp for å lete etter hans savnede mor. Les mer

Folk på Døgnvill

...

Dagens skjørt, dagens regnkåpe og dagens høyeste.

Les mer

DØGNVILL

...
Terningkast: 3

«Funker best til å klappe takten»

Døgnvill Ozzy Osbourne per 2010 er mer en entertainer enn en vokalist.

DEBATT: Hva synes du om konserten?

ALT OM DØGNVILL HER Les mer

...

Fyll og bråk

Nyheter Tre personer ble innbragt fra Døgnvillfestivalen på Valhall i går kveld. I natt havnet ytterligere tre i fyllearresten etter å vært overstadig beruset i Tromsø sentrum. Les mer

...

Alt om Døgnvill

...

Nordlys samarbeider med MittOppdrag.no

Nyheter Trenger du håndverker, boligmegler eller regnskapsfører i Tromsø eller Nord-Norge? Prøv Nordlys' nye gratistjeneste! Les mer

HVA SKJER HVOR?

...

Fotball Live

lørdag 11. sep. kl. 17:00
Tromsø - Brann

Kampstart om:

8 dager 20 timer 6 min. 6 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Haugesund - TIL

...

Babybilder uke 33

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.