Er veien til fred stengt?

En ny intifada kan gi dødsstøtet til en allerede svekket palestinsk ledelse.

...

Alt om Døgnvill

Ev 8 Kantornes - Nordkjosbotn (Laksvatn bru)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 60 km/t på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Ev 10 Sørdalstunnelen
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 50 km/t og innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 51 Stordal - Skardmunken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder på grunn av vegarbeid i periodene: Onsdag til fredag fr...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 5

Fortsetter oppturen

Musikk IRON MAIDEN «The Final Frontier» Les mer

...
Terningkast: 5

Mørkt og mektig

Musikk THE BRIGADE «Dead Man’s Gold» Les mer

...
Terningkast: 5

Sterk krigsdokumentar

Film "Armadillo" er nervepirrende og dyktig laget Les mer

...
Terningkast: 5

Ubehagelig god

Film "The kid" får deg til å forlate kinosalen opprørt og sint. Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

Mona Christophersen og Åge A. Tiltnes, Fafo-forskere og Midtøsten-eksperter
Publisert 13.01.2009 kl 09:06 Oppdatert 13.01.2009 kl 09:38

Tips en venn på e-post:

Hamas er mest kjent som et islamistisk parti med en militær organisasjon, Izzedine al-Quassam brigadene, som driver motstandskamp mot Israel, inkludert selvmordsterror.

Hamas har kombinert dette med sosialt arbeid overfor fattige for å opparbeide tillit og har nå bred støtte i den palestinske befolkningen.

Den internasjonale boikotten av Hamas og bistanden som ble forbeholdt institusjoner kontrollert av president Abbas, bidro til å forsterke motsetningene. Konflikten toppet seg ved Hamas sin voldelige maktovertakelse i Gazastripen sommeren 2007.

Det eksisterer nå for alle praktiske formål to konkurrerende regjeringer og statsinstitusjoner på henholdsvis Gazastripen og Vestbredden.

Konflikten mellom Hamas og Fatah er delvis en strid om en sekulær versus en islamsk palestinsk stat, delvis om hvordan forholdet til Israel skal løses. Det handler om bruk av vold i kampen mot Israel og som en tostatsløsning er mulig. Hamas aksepterte ikke Oslo avtalen og de institusjoner den etablerte, bl.a. den palestinske selvstyremyndigheten (PA).

Svekket og styrket

Den pågående krigen i Gaza har utvilsomt svekket Hamas militært. Imidlertid ser bevegelsen ut til å ha styrket seg politisk. Sympatien blant vanlige folk i Gaza er økt tross lidelsene, og kritikk av Hamas høres ikke.

På Vestbredden sitter befolkningen klistret til TV-skjermen for å følge nyhetene fra Gaza. Palestinske medier formidler et bilde av mer palestinsk enighet enn før. Situasjonen på bakken forteller noe annet. Palestinske myndigheter har på drastisk vis hindret at demonstrasjoner mot Israel fører til konfrontasjon med israelske okkupasjonsstyrker.

Det har økt mistilliten til Abbas' Fatah-dominerte PA, som allerede står svakt, også på Vestbredden. PA kom seint på banen da bombingen av Gaza startet og har unngått utspill som kan oppfattes som støtte til Hamas.

PA og Fatahs ledere står dermed i fare for å bli beskyldt for å ville tjene politisk på et svekket Hamas. Flere vi har snakket med tror støtten til Hamas har økt så mye at bevegelsen nå kunne vunnet et valg på Vestbredden. Dette gjør situasjonen spent.

Ledelsen i PA og Fatah frykter et nytt opprør (intifada) – som kan rettes mot dem, om de tillater demonstrasjonene å utvikle seg. Knebling av ytringsfriheten og en ny intifada kan gi dødsstøtet til en allerede svekket palestinsk ledelse.

Pessimisme

Fafo studerte politiske holdninger på Vestbredden i fjor høst. Vi intervjuet mange som hevdet at 15 års forhandlinger har vært resultatløse.

Israels ekspansjonistiske okkupasjonspolitikk har i stedet stjålet palestinernes land bit for bit, land som benyttes til bosettinger eller militære soner. Sammen med «muren», som mange steder går langt inn på palestinsk side, og militære sjekkpunkt bidrar denne politikken kraftig til å innskrenke folks bevegelsesfrihet. Adgang til arbeid, helse- og skoletjenester er problematisk. Våre studier viser at levekårene er svært vanskelige også på Vestbredden.

Palestinerne preges av forhandlingspessimisme. Mange føler at veien til fred er stengt. Intervjuene våre antyder at stadig flere blir tilhengere av voldelig motstand mot okkupasjonen, et syn som også er i ferd med å bre seg i Fatah-kretser. Folk vi har intervjuet gir det internasjonale samfunn medansvar for en slik utvikling, siden det ikke har gjort nok for å endre Israels politikk.

Mer hat

Vi tror ikke Israels angrep på Gaza vil gi Israels innbyggere trygghet. Snarere tror vi palestinernes hat vil vokse og at utsiktene til varig fred dermed minker.

Dersom utfallet av krigen i Gaza fører til et politisk styrket Hamas og et tilsvarende svekket Fatah, øker sannsynligheten for at dagens makthavere på Vestbredden vil bruke hardere midler for å beholde sine posisjoner, mens Hamas beholder kontrollen over Gaza.

En slik utvikling er ikke i tråd med hva et flertall av palestinerne ønsker, nemlig nasjonal samling.

Forsoning mellom Fatah og Hamas, eventuelt ved at Hamas blir medlem av PLO, er grunnleggende og nødvendig for reelle fredsforhandlinger. Palestinerne trenger en enhetlig ledelse for å bli en troverdig partner. Da trenger både Fatah og Hamas fornyelse.

Den palestinske befolkningen i de okkuperte områdene må også erfare at deres situasjon avhjelpes gjennom dramatisk bedring i økonomien og fri ferdsel i sine områder. Dette er minimumskrav til Israel og det internasjonale samfunn for å motivere den palestinske befolkningen til å løse den vanskelige konflikten med Israel. Uten palestinsk samling, vil Israel få to forhandlingspartnere, ikke én.

...

17-åring tok flysertifikat

Nyheter Som 13-åring solgte han bussturer i eget reisebyrå. I går tok Rune Furøy (17) sertifikat for småfly. Hva blir det neste? Les mer

LETEAKSJONEN I BRØSTADBOTN

...

Takker hjelperne

Nyheter Hans-Birger Torsteinsen sender en stor takk til alle som har stilt opp for å lete etter hans savnede mor. Les mer

Folk på Døgnvill

...

Dagens skjørt, dagens regnkåpe og dagens høyeste.

Les mer

DØGNVILL

...
Terningkast: 3

«Funker best til å klappe takten»

Døgnvill Ozzy Osbourne per 2010 er mer en entertainer enn en vokalist.

DEBATT: Hva synes du om konserten?

ALT OM DØGNVILL HER Les mer

...

Alt om Døgnvill

...

Alt om Døgnvill

...

Nordlys samarbeider med MittOppdrag.no

Nyheter Trenger du håndverker, boligmegler eller regnskapsfører i Tromsø eller Nord-Norge? Prøv Nordlys' nye gratistjeneste! Les mer

HVA SKJER HVOR?

...

Fotball Live

lørdag 11. sep. kl. 17:00
Tromsø - Brann

Kampstart om:

8 dager 20 timer 6 min. 6 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Haugesund - TIL

...

Babybilder uke 33

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.