En liten sikkerhetsrevolusjon langs kysten

Via AIS-kjeden kan vi nå følge med på alle fartøy 30-40 sjømil fra land langs hele kysten.

...

Alt om Døgnvill

Ev 8 Kantornes - Nordkjosbotn (Laksvatn bru)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 60 km/t på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Ev 10 Sørdalstunnelen
Redusert framkommelighet:
Nedsatt hastighet til 50 km/t og innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid i p...
Rv 86 Gryllefjord - Torsken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder og redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i per...
Fv 51 Stordal - Skardmunken
Redusert framkommelighet:
Stengt i korte perioder på grunn av vegarbeid i periodene: Onsdag til fredag fr...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
...

Leter du etter veien?

...
Terningkast: 5

Fortsetter oppturen

Musikk IRON MAIDEN «The Final Frontier» Les mer

...
Terningkast: 5

Mørkt og mektig

Musikk THE BRIGADE «Dead Man’s Gold» Les mer

...
Terningkast: 5

Sterk krigsdokumentar

Film "Armadillo" er nervepirrende og dyktig laget Les mer

...
Terningkast: 5

Ubehagelig god

Film "The kid" får deg til å forlate kinosalen opprørt og sint. Les mer

...
Terningkast: 1

Gjeeeeeesp!

Film Det finnes padder og det finnes prinser. Og det finnes filmer som ikke sier deg et kvekk. Les mer

Øyvind Stene, kystdirektør
Publisert 16.01.2006 kl 09:47 Oppdatert 16.01.2006 kl 10:05

Tips en venn på e-post:

I all stillhet har det foregått en utvikling i norske farvann som kan betegnes som en liten revolusjon. Kystverkets kjede av AIS-installasjoner som ble etablert fra svenskegrensen til russergrensen i februar i år, gir full oversikt over alle fartøy større enn 300 bruttotonn.

AIS (Automatic Identification System) er et antikollisjonssystem, basert på radiokommunikasjon over VHF, som viser eget og andre fartøyers posisjon på en dataskjerm om bord. Ved et tastetrykk framkommer informasjon om alle fartøy i nærheten: posisjon, kurs, fart, destinasjon, navn og identifikasjonsnumre, nasjonalitet, størrelse og skipstype. Kystverkets Trafikksentraler får den samme informasjonen.

Automatisk varsling

FNs sjøfartsorganisasjon IMO vedtok i 2002 at AIS skal være fullt installert på alle fartøy i internasjonal fart innen utløpet av 2004. I dag har alle skip over 300 bruttotonn i internasjonal fart montert AIS om bord. Slik kan de se hverandre innenfor en radius på 30 sjømil.

Kjeden med AIS-stasjoner har åpnet store muligheter for oss i Kystverket. Tidligere kunne vi kun følge skipstrafikken på detaljnivå fra fire trafikksentraler. Disse er plassert på steder hvor det er stor trafikk og hvor fraktes mye farlig og forurensende last. Via AIS-kjeden kan vi nå følge med på alle fartøy 30-40 sjømil fra land langs hele kysten. Det vil gå en automatisk alarm dersom et skip foretar unormale kurs- og fartsendringer, eller om et skip som bør følges nøye kommer inn i norske farvann.

Miljøbomber

Ifølge Sjøfartsdirektoratets statistikk var det 78 større eller mindre ulykker langs kysten i første halvår 2005. Fem av disse var kollisjoner. AIS-kjeden er et billig redskap for å styrke sjøsikkerheten. Kjeden kostet 40 millioner kroner å etablere, mens driftsutgiftene kun vil ligge på tre til fire millioner kroner årlig. Prislappen på et forlis er i snitt på cirka 25 millioner, og ofte større. Bare oppsamlingen av bunkersolje etter Rocknesulykken utenfor Bergen i januar 2004 kostet over 100 millioner kroner.

De farligste potensielle «miljøbombene» er de 25-30 tankbåtene med farlig og forurensende last som daglig seiler langs norskekysten. En av de mest kjente internasjonale katastrofene til sjøs var EXXON Valdez-havariet utenfor Alaska i 1989. Dersom dette skipet hadde havarert på Vestlandet og oljen hadde forurenset et tilsvarende areal, ville vi fått miljøødeleggelser fra Bergen og helt til Helgelandskysten i Nordland.

Norge raskt ute

De fleste tankskip har nå dobbelt skrog. Enkeltskrogsskipene er i ferd med å fases ut. Men det seiler mange slike skip i europeiske farvann, og ukentlig finner vi ett til to av dem langs kysten vår. Fordi Norge er tidlig ute med en AIS-kjede deltar vi nå sammen med Finland i et EU-prosjekt for å overvåke disse skipene i Skagerak- og Østersjø-området.

EU utvikler et europeisk overvåkings- og meldingssystem, Safe Sea Net. Kystverket har vært raskt ute med å etablere den norske delen av systemet. Informasjonen fra AIS er en viktig komponent.

Nasjonal Transportplan

Kystverket lagrer og behandler data fra AIS-kjeden. Databasen gir oversikt over seilingsmønstre, dimensjoner, lasttyper, skipstyper, transport av farlig og forurensende last med mer. Med AIS kan man registrere helt ned i detalj hvor mange fartøy som går hvor, skipstype, nasjonalitet, last, hvor tett de går osv.

Dette er etter min mening helt uvurderlig kunnskap for arbeidet med Nasjonal Transportplan. Hele 90 prosent av godstrafikken til og fra Norge går på kjøl, og det er politisk enighet om å øke andelen sjøtransport, også innenlands.

Mer kunnskap om skipstrafikken vil gi Kystverket muligheten til å bedre planlegging og tilrettelegging for rask, sikker og effektiv sjøtransport.

Trafikkovervåkning

AIS-kjeden gir også langt bedre kunnskaper om skip i transitt. Det har vært mye oppmerksomhet rundt transitt i nordområdene – skip med oljelaster fra nordvest-Russland som går langs kysten og som aldri kommer innom norsk havn. Oversikten fra AIS viser for eksempel at i oktober passerte 44 tankskip Nordkapp. Men AIS har vist oss at skip i transitt langs den sørligste kysten vår trolig er en større risikofaktor. I samme perioden passerte 265 tankskip innen 40 sjømil fra Norskekysten gjennom Skagerrak.

Fra tidlig 2006 vil informasjon fra Norge, Danmark, Sverige og andre land samkjøres (Helcom-samarbeidet) slik at Kystverket får tilgang til all informasjon om skip som passerer også lenger ute. Foreløpige meldinger tyder på at antall skip i transitt gjennom Skagerrak da vil bli langt høyere enn det vi registrerer fra den norske AIS-kjeden alene.

Etter få måneder med AIS-kjeden kan vi konstatere at transitt av tankskip er økende langs Sørlandskysten og svakt avtagende fra 2004 til 2005 i Nord. Vi vet også hvor skipene går nær land og hvor langs kystlinjen det går mange fartøy på samme tid.

Bedre overvåking og trafikkplanleggingvil redde liv. MenAIS har også en mer umiddelbar livreddende effekt. Med AIS kan hovedredningssentralene (HRS) på Sola og i Bodø følge med på trafikkbildet.

Nye muligheter

AIS har gitt Kystverket nye muligheter, som også andre kan dra nytte av. Sjøfartsdirektoratet bruker også AIS. Informasjonen om hvor båter befinner seg langs kysten koples til en internasjonal database som inneholder en liste over fartøy hvor inspektører i ulike land har funnet feil før. Slik kan direktoratet med større presisjon enn før velge hvilke båter som bør inspiseres.

Nå som vinterstormene er over oss for fullt og vær og lysforholdene er dårligere, vet vi at ulykkesfrekvensen øker. Med AIS-systemet har vi bedre forutsetninger for å unngå havarier – og for å yte hjelp dersom ulykken likevel er ute.

...

17-åring tok flysertifikat

Nyheter Som 13-åring solgte han bussturer i eget reisebyrå. I går tok Rune Furøy (17) sertifikat for småfly. Hva blir det neste? Les mer

LETEAKSJONEN I BRØSTADBOTN

...

Takker hjelperne

Nyheter Hans-Birger Torsteinsen sender en stor takk til alle som har stilt opp for å lete etter hans savnede mor. Les mer

Folk på Døgnvill

...

Dagens skjørt, dagens regnkåpe og dagens høyeste.

Les mer

DØGNVILL

...
Terningkast: 3

«Funker best til å klappe takten»

Døgnvill Ozzy Osbourne per 2010 er mer en entertainer enn en vokalist.

DEBATT: Hva synes du om konserten?

ALT OM DØGNVILL HER Les mer

...

Fyll og bråk

Nyheter Tre personer ble innbragt fra Døgnvillfestivalen på Valhall i går kveld. I natt havnet ytterligere tre i fyllearresten etter å vært overstadig beruset i Tromsø sentrum. Les mer

...

Alt om Døgnvill

...

Nordlys samarbeider med MittOppdrag.no

Nyheter Trenger du håndverker, boligmegler eller regnskapsfører i Tromsø eller Nord-Norge? Prøv Nordlys' nye gratistjeneste! Les mer

HVA SKJER HVOR?

...

Fotball Live

lørdag 11. sep. kl. 17:00
Tromsø - Brann

Kampstart om:

8 dager 20 timer 6 min. 6 sek.
Nordlys på Facebook
...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Debatt

Haugesund - TIL

...

Babybilder uke 33

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 776 10 500
SMS/MMS: 2097 kodeord NORDLYS
E-post: tips@nordlys.no
RSS-feeder

Kontakt oss

Rådhusgt. 3, Tromsø
Boks 2515, 9272 Tromsø
Tlf: 07760
E-post: firmapost@nordlys.no

Annonser

BEDRIFT/NETT
Annonseselger: Dag Tørrissen
Tlf: 776 23 626
PRIVAT
Tlf: 07760
E-post: annonse@nordlys.no

Ansvarlige

Sjefredaktør og adm. dir.: Hans Kristian Amundsen
Kanalsjef, nett : Danny J. Pellicer
All videre bruk av stoff og annonser fra
Nordlys er ulovlig uten særskilt avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.