Oslo (ANB): Innovasjon Norge vil gjøre nordlyset norsk.
| Publisert 27.11.2009 kl 12:17 Oppdatert 27.11.2009 kl 12:35 |
Den statlige etaten for gode ideer, turisme i Norge, distriktsutvikling og nye tanker i næringslivet minner om at Rovaniemi har tatt julenissen og at Bergen har blitt den offisielle pepperkakebyen.
Nå mener Innovasjon Norge at det er på tide at Norge blir nordlyslandet, og lanserer en kampanje som skal gjøre Norge synonymt med det spektakulære himmelfenomenet.
– Norge ønsker å ta «eierskap» til nordlyset og etablere Norge som det beste landet i verden å oppleve dette fantastiske naturfenomenet i, forteller reiselivsdirektør Per-Arne Tuftin i Innovasjon Norge.
Etaten har lansert det de kaller en informativ og interaktiv nettside som blant annet skal bidra til å lokke folk til Norge for å oppleve nordlyset, eventuelt lokke nordmenn til de delene av landet der man kan bivåne de glødende solpartiklene som har fått navnet aurora borealis.
Den nye siden er så langt lansert i fem land: Storbritannia, Tyskland, Frankrike, Sverige og Norge.
– Nordlyset er et fantastisk naturfenomen og et effektivt verktøy i markedsføringen av Norge. Det er viktig at vi griper denne flotte muligheten med begge hender og etablerer Norge som nordlyslandet før noen andre gjør det, mener Tuftin.
Aurora borealis stammer for øvrig både fra romersk og gresk. Aurora er den romerske gudinnen for daggry, mens Boreas er det greske ordet for nordavind. (ANB)
Nyheter Tiltalt ber om hjelp mot sexavhengighet. Nordlys.no følger rettssaken direkte. Les mer
TIL-magasinet Teatersjef Iren Reppen går til TIL, men ikke på permanent overgang. Les mer
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||
Kampstart om:
Dagens kommentar | ||
Saker som debatteres