Oslo (ANB-NTB): – Det kan være i strid med FNs barnekonvensjon dersom politiet kontakter alle ofrene i overgrepssaken i Bodø.
| Publisert 26.11.2009 kl 22:58 Oppdatert 26.11.2009 kl 23:01 |
Thore Langfeldt, spesialist i psykologi ved Institutt for klinisk sexologi og terapi, sier til NRK at offentliggjøringen av saken gjør det vanskelig for enkelte overgrepsofre å bli kontaktet av politiet.
Han mener politiet bør la noen av barna være i fred, og heller kontakte de barna som er blitt skadd og som må vitne i saken.
– Det finnes en del barn som har vært utsatt for seksuelle overgrep, spesielt gutter, som opplever at hvis de blir dratt inn i saken igjen, så får de problemer. Ikke nødvendigvis knyttet til den seksuelle opplevelsen de hadde, men at det blir en offentlig sak ut av det, sier Langfeldt.
Han frykter at ofrene kan bli avslørt av media og lokalsamfunnet, og at det kan få vonde konsekvenser.
– Med andre ord er de i faresonen for å bli mobbet og stigmatisert slik at de ender opp med store psykiske problemer, sier han.
– Hvis man tenker barnevern og barns rettigheter tror jeg FNs barnekonvensjon vil sette noen spørsmålstegn om hvorvidt det er riktig å dra alle disse barna inn i slike saker, sier Thore Langfeldt.
9. november ble en 35 år gammel mann pågrepet i Bodø, siktet for grove overgrep mot flere barn. Politiet tror mannen kan ha forgrepet seg på barn siden 1997. (ANB-NTB)
Nyheter Tiltalt ber om hjelp mot sexavhengighet. Nordlys.no følger rettssaken direkte. Les mer
TIL-magasinet Teatersjef Iren Reppen går til TIL, men ikke på permanent overgang. Les mer
Nyheter
Den tiltalte 29-åringen i retten: Erkjenner sex mot betaling med 14 år gammel
jente.
Følg halliksaken direkte her
Les mer
Kalenderen fra Nordlyspuls | ||
Kampstart om:
Dagens kommentar | ||
Saker som debatteres